Ozbrojení sedláci, kolem 1525

Ozbrojení sedláci, kolem 1525

 

V letech 1524‒1525 zuřila v několika oblastech Svaté říše římské takzvaná německá selská válka, doznívající v Tyrolsku ještě v roce 1526. Ačkoliv konkrétní příčiny se kraj od kraje trochu lišily, většinou se jednalo o kombinaci několika faktorů – ochrana starých práv vůči šlechtě, odpor k loupeživým rytířům a nespokojnost s poměry v církvi, umocněná nastupující reformací pod vlivem Martina Luthera a dalších reformátorů. Jednou z prvních bojových akcí v tomto konfliktu byla bitva u Leipheimu, k níž došlo 4. dubna 1525. Místní selské vojsko, tzv. leipheimský houf, o síle téměř 4000 mužů začal ohrožovat nedaleké město Ulm. Proti sedlákům vytáhlo na pomoc Ulmu vojsko Švábské ligy pod velením Georga von Waldburg. Sedláci měli u Leipheimu výhodné postavení u řeky Biber, z jedné strany kryti lesem, z druhé mokřady. Čelo jejich vojska tvořila vozová hradba, osazená porůznu sebranými děly a střelci z ručnic. Velitel ligistického vojska tudíž v počátku přistoupil k vyjednávání, ovšem pouze proto, aby získal čas pro lepší rozmístění svých jednotek. Ty mimo jiné narazily na slabší selský houf, který doplňoval proviant, a rozprášily jej. Georg von Waldburg v této chvíli přerušil vyjednávání a zahájil boj. Sedláci, ač v dobrém defenzivním postavení, byli ligistickým vojskem přečísleni v poměru 2:1 a rozhodli se raději stáhnout do města. Ustoupit jich dokázala asi polovina, zatímco několik stovek odříznutých sedláků se u topilo v marné snaze překonat Dunaj a přibližně čtvrtinu jich vojsko Ligy zajalo na bojišti.

Figurky představují ozbrojené sedláky, střelce z kuše a střelce z hradebnice. Muž s hradebnicí je oděn do šedých nohavic, černých střevíců, svrchního tmavě zeleného kabátce a béžové kapuce. Střelec z kuše má na sobě světle hnědý kabátec-doublet, přepásaný modrým pruhem látky. Dále je oblečen do tmavě modrých kratších nohavic, červených punčoch a hnědých střevíců. Stříbrošedá metalická barva pokrývá hlaveň hradebnice a železné klobouky obou mužů, tmavě hnědá lafetu hradebnice a kuši. Sedlák u hradebnice nese na opasku v šedé pochvě tesák. Na podstavce byly použity odstíny šedé a zelené barvy.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

 

Aktuálně



Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…
Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

06. 04. 2024
I v sobotu 6. dubna se můžete těšit na další díl seriálu Prima…