Palubní deska letounu Aero L-39 V

 

Speciální verze slavného československého cvičného proudového letounu L-39 V byla určena pro vlekání létajícího terče KT-04 sloužícího pro pozemní i vzdušnou střelbu. Kabina byla upravena jako jednomístná a v její zadní části byl instalován mohutný buben, na který bylo možno pomocí náporové turbínky navíjet až 1,5 km ocelového lanka o průměru 5 mm, jehož konec byl opatřen závěsným zařízením pro terč. Protože speciální letoun pilotovali pouze zkušení letci, a protože operoval jen v nižších letových hladinách, bylo jeho přístrojové vybavení maximálně zjednodušeno.

Přehledná palubní deska nesla pouze základní letové a motorové přístroje, které byly doplněny ukazateli radiokompasu a dálkového kompasu. Zcela mimo desku, ovšem na stejném rámu, byly umístěny palubní hodiny AČH-1M, umožňující na třech cifernících měřit celkový a úsekový čas letu.

Palubní deska o rozměrech 630 x 330 mm a celkové hmotnosti 15 kg nesla ze předu profilovaný kryt z tenkého plechu, kryjící osvětlení přístrojů. Ten byl v  motorové části nastříkán matnou černou barvou a v letové pololesklou šedivou. Na volné ploše krytu byl přinýtován červený výstražný nápis upozorňující, že před vyklopením desky je nutné zrušit tlak v hydraulickém systému, jinak dojde k přeseknutí vlečného lana.

Zajímavý exponát přišel do sbírky VHÚ převodem spolu s letounem Aero L-39 V v roce 1993 od VÚ 8514 České Budějovice.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha