Pamětní deska 8. kontingentu AČR mise ISAF PRT Lógar

 

Pamětní deska 8. kontingentu AČR mise ISAF PRT Lógar byla umístěná společně s ostatními cedulemi odkazujícími na jednotlivé jednotky ve velitelské místnosti kontingentu AČR PRT Lógar na FOB Shank.

Provinční rekonstrukční tým (PRT) byl dislokován na americké základně FOB Shank v afghánské provincii Lógar. Mise působila v Afghánistánu od března 2008 do července 2013 a celkem se jí zúčastnilo 11 rotací. Jednotku tvořilo většinou 10 až 12 civilních odborníků a 200 až 300 příslušníků AČR. Hlavním cílem českého PRT bylo položit základy pro udržitelný politicko-ekonomický rozvoj v provincii, asistovat provinční vládě v napojení na centrální vládu a zahájit transformační proces směrem k předávání zodpovědnosti afghánským partnerům.

Jádro 8. jednotky AČR PRT ISAF tvořila 53. brigáda průzkumu a elektronického boje. Hlavní náplní jednotky bylo zajišťovat bezpečí při činnosti civilních expertů v rámci rekonstrukčního procesu v Afghánistánu, spolupráci s místními autoritami a výcvik afghánských bezpečnostních sil. Prvek CIMIC/PSYOPS provádí tzv. projekty rychlého dopadu zaměřené zejména na oblast školství a zdravotnictví.

Velitelem 8. kontingentu byl podplukovník Ing. Pavel Andráško. Jednotka působila v Afghánistánu od srpna 2011 do února 2012. Celkově se jednalo o 292 vojáků a 12 civilních pracovníků.

Pamětní desku tvoří překližka vyříznutá do tvaru erbu, kde je umístěn znak 53. brigády průzkumu a elektronického boje. Dále zde je nápis: 8. PRT LOGAR 17. 8. 2011 – 14. 8. 2012 53. brigáda průzkumu a elektronického boje „generála Heliodora Píky“ podplukovník Pavel Andráško.

Pamětní deska 8. kontingentu AČR mise ISAF PRT Lógar byla do podsbírky Varia – Mise Vojenského historického ústavu Praha získána převodem v roce 2014.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha