Pamětní odznak 7. polní nemocnice v Iráku

 

Po teroristických útocích z 11. září 2001 na budovy Světového obchodního centra a Pentagonu začaly přípravy na rozsáhlou protiteroristickou operaci v mezinárodním měřítku. S ohledem na článek 5 Washingtonské smlouvy se Armáda České republiky na jaře roku 2002 zapojila do mezinárodní protiteroristické operace Trvalá svoboda (ENDURING FREEDOM) vysláním kontingentu na území státu Kuvajt. Český a posléze česko-slovenský kontingent byl zpočátku orientován na zajištění radiační, chemické a biologické ochrany, čemuž odpovídala také personální zajištění. Na přelomu května a června 2003 převzala jejich činnost 7. polní nemocnice, dislokovaná v jihoirácké Basře, kde působila téměř do konce kalendářního roku. Účastníkům mise z řad 7. polní nemocnice byl později udělen pamětní odznak vytvořený a schválený na konci roku 2003, jehož exemplář je zde prezentován.

Popis:

Odznak kruhového tvaru o průměru 35 mm ražený z kovu v barvě starobronzu. Stuha průvlečná široká 37 mm v kombinaci pruhů barev pískovo-vínovo-bílo-zeleno-bílo-černo-písková.

Avers:

Na středu plochy znak 7. polní nemocnice: kalich – lékařská miska, kterou ovíjí had, odkazující na znak polních nemocnic AČR a symbolizující lékařské povolání, doplněné číslicí 7 v ohybu hada. Horní opis: FIELD HOSPITAL, dolní: ARMY OF THE CZECH REPUBLIC.

Revers:

Plocha pokryta podkresem cihlové zdi jako symbolu Ištařiny brány. Na ni je položena v další vrstvě silueta Iráku se zvýrazněným místem působení nemocnice (Basra). V nejvyšší vrstvě položený plasticky převýšený lev zobrazený v rozkročení z levé strany s pohledem k pravému okraji, v dolní části nápis: IZ SFOR / IRAQ-BASRAH / 2003.

Exemplář byl do sbírky VHÚ získán darem v roce 2004.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha