Pamětní odznak Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha

 

Velitelství ochranné služby Vojenské policie je organizačním celkem Vojenské policie, který zajišťuje především ochranu a doprovod ministra obrany, popřípadě jím určených osob. Dále poskytuje policejní ochranu určených vojenských objektů a dalšího státního majetku včetně vojenských objektů určených pro odbavení a prostor určených ke vzletu a přistání vojenských dopravních letadel. V rámci plnění svěřených úkolů se věnuje rovněž dalším činnostem z pracovní náplně Vojenské policie, jako je například řízení provozu vozidel ozbrojených sil a vykonávání kontrolní a inspekční činnosti stran fyzické bezpečnosti objektů Ministerstva obrany.

V souvislosti s dokončením tvorby symboliky uvedeného organizačního celku došlo v průběhu roku 2018 ke zřízení Pamětního odznaku Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha, jehož podoba byla stanovena a schválena ředitelem Vojenského historického ústavu Praha spisem Čj. MO 55781/2018-1241.

Popis:

Pamětní odznak na stuze tvořený medailí kruhového tvaru, která je ražená z patinovaného tombaku s bronzovou povrchovou úpravou, o průměru 40 mm při síle 3-4 mm. Stuha o šíři 38 mm červenožlutě polcená, při okraji opatřená pruhem kontrastní barvy, červené nebo žluté. Na středu stuha proťatá trojicí úzkých černých pruhů, střídaných se dvěma silnými šedými pruhy. Stužka v barvách a v šíři stuhy. Na stužce miniatura znaku Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha.

Avers:

Na středu plochy situován znak Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha –  na polceném pětiúhelníkovém legionářském štítě hořící granát s šesti plameny planoucími zleva do prava (heraldicky zprava do leva) s cípy mířícími do pravé (heraldicky levé) horní části. V ohraničené borduře opis: VELITELSTVÍ OCHRANNÉ SLUŽBY VOJENSKÉ POLICIE PRAHA.

Revers:

Ve spodní části plochy silueta Pražského Hradu, v ploše nad ní nápis: NEC IUSTITIA SINE AUCTORITATE. V horní části plochy vyhrazeno místo pro ražbu čísla odznaku: 0001.

Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán darem v roce 2019.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha