Pamětní odznak Vojenské policie – Irák

 

V důsledku teroristických útoků z 11. září 2001 na budovy Světového obchodního centra a Pentagonu byl aktivován článek 5 Washingtonské smlouvy, na jehož základě se Armáda České republiky na jaře roku 2002 zapojila do mezinárodní protiteroristické operace Trvalá svoboda (ENDURING FREEDOM). Na území Kuvajtu vyslaný český a posléze česko-slovenský kontingent měl za úkol zajištění radiační, chemické a biologické ochrany. Na počátku léta 2003 jej vystřídala 7. polní nemocnice, která byla dislokována v jihoirácké Basře. Na základě usnesení vlády České republiky ji zde následně na přelomu roku 2003 a 2004 vystřídali vojenští policisté AČR. Pro ně byl v roce 2004 zřízen a schválen pamětní odznak, jehož exemplář je zde prezentován.

Popis:

Odznak kruhového tvaru o průměru 35 mm ražený z kovu v barvě starobronzu. Stuha průvlečná o šíři 36 mm v kombinaci pruhů barev pískovo-bílo-červeno-modro-pískovo-vínovo-bílo-zeleno-bílo-černo-písková.

Avers:

Na střed jsou umístěny zkřížené meče jako symbol VP, doplněné dvěma lipovými dvoulistovými ratolestmi, které vyrůstají ze štítku, položeného pod meče tak, že konce záštit tvoří body jeho pomyslného uchycení. Nad překřížením mečů mezi konci čepelí je umístěn arabský nápis. Opis v horní části: CZECH ARMED FORCES. Na štítku nápis: MILITARY POLICE.

Revers:

Horní část plochy s přesahem do dolní je vyplněna podkladem cihlové zdi jako symbolu Ištařiny brány, přibližně ve stejném prostoru je položen obrys hranic Iráku se zvýrazněním působiště mise – města Basra. Ve třetí vrstvě je motiv doplněn široce rozkročeným babylonským lvem s otevřenou tlamou v zobrazení z levého boku. Na střed zbytku plochy bez cihlového podkladu dole umístěn nápis: IZ SFOR IRAQ – AL SHAIBAS / 2004.

Exemplář byl do sbírky VHÚ získán darem v roce 2004.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha