Plaketa „DEFENCE COLLEGE“

 

Skleněnou plaketu se znakem NATO, kolem kterého jsou uspořádány vlajky členských států a nápis „DEFENCE COLLEGE UNITATEM ALENTES“, obdržel v roce 2017 generál Jiří Baloun (nar. 1961) jako dar od kanadské generálporučice Christiny T. Whitecrossové, CMM, MSM, CD.

NATO Defense College  (NDC) zahájila svou činnost v roce 1951 a jejím cílem je sjednotit úroveň nejvyššího vojenského vzdělání v rámci NATO s důrazem na vzájemnou spolupráci. Mezi hlavní deklarované úkoly proto patří přispívat k efektivitě a soudržnosti Aliance, připravit vybrané důstojníky a úředníky pro důležité nadnárodní úkoly, vedení akademického výzkumu na podporu širších cílů NATO a koordinace informačních programů s ostatními vzdělávacími institucemi.

Jednotlivé kurzy navštěvují vojáci ve vyšších důstojnických a generálských hodnostech, kromě nich však na NDC studují i civilisté, kteří tvoří zhruba čtvrtinu studentů. Nejdelší kurzy trvají více než 5 měsíců.

NDC sídlila původně v Paříži, ale po vystoupení Francie z vojenské struktury NATO přesídlila v roce 1966 do Říma. Christina Whitecrossová stojí v čele NDC od listopadu 2016 jako vůbec první žena v její historii.

Rozměry: 22,8 x 18,2 cm

Plaketa byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2018.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha