Plaketa k 500. výročí bitvy u Lipan

Plaketa k 500. výročí bitvy u Lipan

Ačkoliv husitské války bitvou u Lipan 30. května 1434 ještě definitivně neskončily, vryla se tato událost české vojenské historie do národní historické paměti jako hořká tečka za jedním z nejslavnějších úseků českých dějin. V současnosti je tato bitva, porážka polních vojsk v čele s Prokopem Holým hodnocena v celku dobového kontextu a je posuzována střízlivě, spíše jako událost z hlediska vývoje nutná než jako událost „špatná“ či „dobrá“. Historiografie druhé poloviny 20. století vnímala Lipany jako porážku „revolučních myšlenek“, jež v duchu soudobé ideologie promítala do husitského hnutí. Dějepisectví meziválečného období, třebaže ideologicky nezatížené, nahlíželo na tuto bitvu rovněž jako na tragickou porážku vznešených ideálů, které vytrvale přisuzovalo polním vojskům, ačkoliv tento stav neodpovídal přesně historické realitě.

I přes tyto starší subjektivní pohledy na bitvu u Lipan tato událost byla a je poměrně jednotně vnímána jako historický moment, vyvolávající určité pietní cítění a historický respekt. Tento přístup se promítal a promítá do připomínkových akcí, přičemž může nabývat i hmotných forem, jako se tomu stalo v roce 1934, kdy byla vydána bronzová pamětní plaketa k 500. výročí bitvy u Lipan. Plaketa, jež se obrazovým motivem i textem obrací především k osobě Prokopa Holého, má tvar kruhu o průměru 50 mm. Jejím autorem byl Miloslav Beutler (1897-1964), pardubický rodák, zručný medailér a žák proslulého výtvarníka, profesora Otakara Španihela.

Avers: Na středu plochy umístěna stylizovaná postava husitského kněze (Prokop Holý), viditelná od kolen vzhůru, k pozorovateli natočená levým zadním poloprofilem. Postava oblečena do dlouhé splývavé suknice s úzkými rukávy, přepásané opaskem s mečovou pochvou na závěsu. Pravá paže v zápřahu drží jílec jednoručního meče, levá paže s vyšitým kalichem na rameni třímá pozdviženou monstranci se symbolem kalicha. Mezi obvodem monstrance a vybíhajícími paprsky drobný opis: SPRAVEDLNOST VŮDCE NÁŠ! U lokte pravé paže značka výrobce nápisem: MBEUTLER. V ploše plakety rozmístěna stylizovaná těla padlých spolu se zbraněmi, částmi vozů a mladými lipovými kmínky. Opis: K 500. VÝROČÍ BRATROVRAŽEDNÉ BITVY U LIPAN – 1434 30/V 1934.

Revers: V ploše vycentrovaný, do tvaru kruhu zarovnaný nápis: MUŽ, / KTERÝ PO TOLIK / BOUŘLIVÝCH LET BYL / HLAVNÍM ŠTÍTEM SVÉ / VLASTI A ODIVOU CELÉHO / SVĚTA, ZACHVÁCEN BYV / OHROMNOU KRVE LID / SKÉ POVODNÍ UTONUL / V NÍ BEZ HLASU. Pod nápisem vodorovně položená lipová ratolest, propletená s trnovou větévkou.

Plaketa byla do sbírek získána nákupem v roce 1967.

Aktuálně



Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

29. 03. 2024
U příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO se studenti středních…
Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…