Plovoucí tanky PT-76 sovětské námořní pěchoty

Na snímku jsou zachyceny plovoucí tanky PT-76 sovětské námořní pěchoty při plavbě.

 

Číslovka „76“ v označení tohoto tanku neznamená rok, kdy byl sestrojen, ale ráži jeho kanónu. Vývoj plovoucího tanku PT-76 byl zahájen v létě 1949, prototyp byl vyroben o rok později a roku 1951 byla schválena sériová výroba. Stroj byl určen především k průzkumným účelům. Jeho schopnost plavat byla vykoupena nedostatečnou ochranou – pancéřování bylo silné, či spíše slabé, 5 až 20 mm. Celý plovoucí tank tak vážil pouhých 14,6 t.

PT-76 nesl kanón ráže 76,2 mm a s ním spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Délka tanku (bez hlavně) činila 6,9 m, šířka 3,14 m a výška 2,2 m. Rychlost PT-76 na souši činila až 45 km/h, ve vodě 10,2 km/h neboli 5,5 uzlu. Pohyb ve vodě byl zajišťován dvojicí vodních reaktivních motorů ústících na zádi (viditelné na druhém tanku na našem snímku). Když byl plovoucí tank PT-76 uveden do služby, měl kromě slabého pancéřování i další slabiny – nechránil před zbraněmi hromadného ničení, kanón nebyl vybaven stabilizátorem. Pozdější verze tyto nedostatky napravovaly. Posádku tvořily tři osoby.

Plovoucí tank PT-76 byl vyráběn do konce šedesátých let; údaje o celkovém počtu vyrobených kusů se pohybují mezi třemi a dvanácti tisíci. Tyto stroje byly využívány nejen sovětskými pozemními silami i námořní pěchotou, ale uplatnily se i v desítkách zemí po celém světě. Tanky PT-76 byly nasazeny v bojích zejména ve Vietnamu nebo v izraelsko-arabských konfliktech. Podvozek tanku PT-76 dále posloužil jako základ pro sovětský obrněný transportér BTR-50, samohybné dělo ASU-85 či další stroje.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha