Polní bunda M-65, 60. léta 20. století

 

Je známým faktem, že střih původně armádních oděvů často inspiruje i módní trendy. Někdy se naopak původní stejnokrojová součást stane ikonickým oděvním prvkem různých subkultur. Jedním z nejrozšířenějších druhů takového oděvu je polní bunda americké armády M-65, pro kterou se vžilo označení parker. V průběhu 80. let se americká bunda tohoto typu stala i v tehdejším Československu velice oblíbeným a žádaným doplňkem a její popularita trvá dodnes. Polní bunda M-65 se stala předlohou i pro kabát 95 používaný Armádou České republiky. Právě pro účely vývoje nových stejnokrojových součástek disponovalo Výzkumné středisko 120 již v 70. letech bohatou sbírkou zahraničních stejnokrojových součástek.

Počátky podoby bundy M-65 lze nalézt již v průběhu II. světové války, kdy americká armáda zavedla polní oděv M43, jehož součástí se stala i bunda se čtyřmi velkými kapsami. Přes další poválečné modifikace, jako byla bunda M-51, byla v 60. letech nakonec přijata do výstroje polní bunda M-65, která se v téměř nezměněné podobě používá dodnes.

Bunda je vyrobena ze směsové saténové tkaniny 50% bavlny a 50% nylonu v barevném odstínu označovaném jako OG 107 (Olive Green) a je podšitá olivově zelenou bavlněnou podšívkou. Bunda se skládá ze dvou přednic se zapínáním pomocí hliníkového zdrhovadla krytého légou na druky. Vpředu jsou navrch našité náprsní kapsy kryté překlopkou a spodní všité kapsy s překlopkou. Rukávy jsou dvoudílné, manžeta se stahuje pomocí pásku se suchým zipem. Ruka může být proti větru chráněna sklopnou prodlouženou částí.  Zádový díl je vcelku, na bocích jsou vytvořeny sámky pro lepší pohyb rukou. Vysoký límec je opatřen páskem na suchý zip a uvnitř je jednoduchá kapuce krytá zdrhovadlem.

Předmět byl do sbírky VHÚ získán převodem v roce 1993.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha