Poslední rozloučení s Edvardem Benešem

Série snímků dokumentuje poslední rozloučení s Edvardem Benešem (28. 05. 1884 – 03. 09. 1948) v Sezimově Ústí. Ve dnech jejich zveřejnění si připomínáme sedmdesát let od úmrtí této klíčové postavy našich moderních dějin.

 

Málokterý dramatik by si troufl stvořit postavu, jejíž osudy by byly tak plné zvratů jako ty Benešovy. Nikdo neovlivnil české dějiny dvacátého století tak jako Edvard Beneš. Již z londýnského exilu se vrátil jako těžce nemocný člověk, který nedokázal čelit komunistickému tlaku; ostatně již zřízení v jeho Československu v letech 1945–48 beztak připomínalo demokracii spíše zdálky. V únoru 1948 Edvard Beneš nedokázal zabránit komunistům v totálním ovládnutí země. V marném gestu vzdoru odmítl podepsat novou komunistickou ústavu ze dne 9. května 1948 a 7. června 1948 podruhé v životě abdikoval. Své poslední měsíce prožil ve své vile v Sezimově Ústí. Jak asi s odstupem hodnotil své činy?

Smrt zastihla bývalého prezidenta 3. září 1948. Nespočetné davy lidí přišly naposledy vzdát hold milovanému prezidentovi a dát najevo lásku ke svobodě. Špičky komunistického režimu se okázale zúčastnily státního pohřbu, který se konal dne 8. září 1948. Poté, co byly Benešovy ostatky vyneseny z Pantheonu Národního muzea a neseny ve smutečním průvodu ulicemi Prahy, se vrátily do Sezimova Ústí, kde byly dne 10. září uloženy do hrobu v zahradě vily manželů Benešových. Nový režim se neuchýlil k přímým represím proti jeho vdově, která svého chotě přežila o šestadvacet let a je pohřbena spolu s ním.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha