Program slavnosti u československé posádky v Irkutsku a Innokentěvské, 1919

 

Zatímco sibiřský venkov byl v roce 1919 sužován událostmi ruské občanské války, ve velkých městech roztroušených po transsibiřské magistrále stále probíhal čilý kulturní život. Vydatnou měrou se na něm podíleli i příslušníci intervenčních armád, kteří zde byli posádkou a vykonávali strážní službu.

Propagační leták s česky vypsaným programem zve na akci uspořádanou na počest příjezdu amerického 27. pěšího pluku (27th Infantry Regiment) do Irkutska v červenci 1919. Kulturní program zajištěný americkými vojáky trval tři dny, od soboty 26. do pondělí 28. července, vždy od třetí hodiny odpoledne. Průběh jednotlivých dnů se nelišil a začínal sportovními zápasy (baseball, fotbal, box), po kterých následoval promenádní koncert. V roli soupeřů při fotbalových utkání vystoupili českoslovenští legionáři z 1. a 3. čs. střeleckého pluku.

Pozvánka je podepsána Lt.-Col. Charlesem B. Morrowem (nar. 30. 11. 1877, Kentucky), který pluku velel od června do srpna 1918 a poté od dubna 1919 do jeho návratu na Filipíny v březnu 1920.

Společně s 31. pěším plukem tvořil 27. pěší pluk základ amerických expedičních sil na Sibiři. Krátce po svém příjezdu v srpnu 1918 se vojáci pluku zapojili do bojů s bolševiky v údolí řeky Ussuri, během kterých si vysloužili známou přezdívku vlkodavové (Wolfhounds), která je provází dodnes.

Rozměry: 45,3 x 16,5 cm

Leták byl do sbírky VHÚ Praha darován v roce 2019.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha