Projektil vyoperovaný našimi lékaři v Iráku

 

Projektil vyoperovaný našimi lékaři v Iráku se do sbírek Vojenského historického ústavu dostal od příslušníků Polního chirurgického týmu (PCHT), který působil v Iráku v období od 5. prosince 2016 do 17. června 2017. Hlavním úkolem PCHT byla zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil v rámci operace Inherent Resolve.

Jednotka byla sestavena převážně z příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, které doplňovali vojáci z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších vojenských útvarů a zařízení. Příslušníci 1. úkolového uskupení Polního chirurgického týmu odletěli z ČR na území Iráku dne 5. prosince 2016 z letiště Praha-Ruzyně. V Iráku byla jednotka začleněna do sestavy americké polní nemocnice ROLE 2. Z mise se vrátili 17. června 2017.

Projektil ráže 7,62 mm byl nejspíše vystřelen ze zbraně AK 74, které jsou v oblasti velice rozšířené. Deformovaný projektil vyoperovali čeští lékaři z těla příslušníka iráckých ozbrojených sil, poté co byl přivezen do polní nemocnice, kde působil náš PCHT. Voják byl zasažen během přestřelky s vojáky samozvaného Islámského státu 20. května 2017 v okolí Mosulu.

Deformovaný projektil má rozměry 53 x 45 mm a do sbírky Vojenského historického ústavu Praha byl získán v polovině roku 2017.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha