Prototyp stíhacího letounu Aero Ae-02

Snímek, pořízený roku 1920, zachycuje jediný prototyp stíhacího letounu Aero Ae-02. Jednalo se o první stíhací letoun československé konstrukce.

 

Tento letoun konstruktérů Husníka a Vlasáka představoval první stíhací letoun československé konstrukce a zároveň první samostatný typ firmy Aero (jako Aero Ae-01 se označoval licenčně vyráběný typ Hansa Brandenburg). Tento jednomístný dvouplošník měl délku 5,45 m, rozpětí křídel 7,7 m a nosnou plochu 16,7 m²; hmotnost prázdného stroje činila 675 kg. Motor Hispano-Suiza 8Ba o výkonu 162 kW propůjčoval stroji maximální rychlost 225 km/h. Výzbroj představovaly dva kulomety rýže 7,7 cm.

Prototyp byl dokončen roku 1920 a předvedl dobré vlastnosti: pilot Josef Novák s ním na I. mezinárodním leteckém mítinku v Praze získal první cenu v akrobatické kategorii a druhou cenu v kategorii rychlostní. K sériové výrobě přesto nikdy nedošlo – jediným exemplářem stíhacího letounu Aero Ae-02 tak zůstal stroj zachycený na prezentované fotografii. Aero se však nenechalo tímto nezdarem odradit a v následujících letech postavilo celou řadu úspěšných typů.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha