Puška s perkusním zámkem – opakovačka s kruhovým zásobníkem, Londýn, 1842

 

Konstrukčně zajímavou zbraní je perkusní opakovačka s kruhovým, horizontálním zásobníkem. K nabití zbraně je třeba zásobník vyjmout, což je možné po vyklopení můstku pouzdra směrem nahoru. Zásobník má sedm komor nabíjených z boku, zápalky se na pistony nasazují zdola. Zbraň má spodní kohout a odnímatelné hlaviště pažby.

Pistoli této konstrukce patentoval v USA roku 1837 John Webster Cochran z New Yorku a jeho zbraně vyráběla americká firma Allen. Zvláštní typ zásobníku měl název kruhový (wheel) nebo též otočná věž (turret). Držitelem britského patentu (č. 7286 z roku 1837) byl Moses Poole. Ve značení této zbraně je londýnská adresa výrobce – firma Wilkinson a syn, firemní výrobní číslo 5160, číslice 10 znamená, že jde o desátou vyrobenou zbraň této konstrukce.

Podle firemních údajů byla její výroba zahájena 27. 9. 1839 a skončena až v červenci 1842. Důvodem této dlouhé doby může být obzvláště dlouhá hlaveň (680 mm) a u ostatních zbraní této konstrukce nevyskytující se odnímatelná pažba.

Puška byla zhotovena pro pana Scaribricka, o němž není nic známo. Zbraň byla v roce 1949 prodána ze sbírky zámku Poběžovice v západních Čechách. Pokud byl neznámý pan Scaribrick jen zprostředkovatelem koupě, mohlo zdržení způsobit i to, že majitel zámku Poběžovice hrabě Anton Thun v roce 1840 zemřel.

Délka 1125 mm, délka hlavně 680 mm, ráže 10 mm.

Puška byla do sbírky VHÚ získána v roce 1949 koupí na aukci.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha