Rakousko-uherský bodák vzor 1888 na pušku Mannlicher vzor 1888

 

První nožový bodák byl v rakousko-uherské armádě zaveden s puškou Mannlicher vzor 1886 ráže 11 mm. Vzhledem k tomu, že byly tyto opakovačky později rekonstruovány a starší hlavně nahrazeny hlavněmi novými v ráži 8 mm, je výskyt původních bodáků vzor 1886 s průměrem nákružku 17,5 mm velmi vzácný. Upravené pušky musely být kompletovány s bodáky vzor 1888 nebo 1890, u nichž byl průměr nákružku zmenšen z 17,5 mm na 16,5 mm. Bodáky vzor 1888 byly vždy velmi pečlivě zpracovány a jejich čepele byly vyrobeny z kvalitní oceli.

Nejstarší nožové bodáky byly značeny na příčce, přičemž na vnější straně bylo raženo písmeno výrobní série a výrobní číslo pušky, se kterou byl bodák kompletován. Na vnitřní straně příčky byla vyražena značka vojenské jednotky a číslo zbraně této jednotky.

Čepel přímá, s oboustranným výbrusem a středovým hrotem. Na vnější straně je značena výrobcem „F.G.G.Y“ (Femaru Fegyver es Gepgyar Budapest – zbrojovka v Budapešti), na vnitřní straně ražen uherský znak. Rukojeť střenková, střenky z ořechového dřeva jsou zanýtovány přes kulaté podložky dvěma nýty s půlkulatými hlavami. Hlavice jílce vybíhá do ostrého nosce. Na vnitřní straně hlavice kruhové stiskátko, na hřbetu výbrus pro nasazení na ozub pušky. Záštita přímá, s nákružkem a stavěcím šroubem. Na vnější straně značena „4673 K“. Pochva z ocelového plechu, zakončena kuličkou, její povrch je černěn.

Délka 370 mm, délka čepele 246 mm, šířka čepele 26 mm, hmotnost 378 g, hmotnost s pochvou 538 mm.

Bodák byl do sbírky VHÚ získán v roce 1946 převodem z Posádkového velitelství Velká Praha.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha