Republikánští bojovníci za španělské občanské války

Snímek zachycuje republikánské bojovníky za španělské občanské války. Ve dnech jeho zveřejnění si připomínáme 80 let od bitvy u Teruelu z přelomu let 1937–38.

 

Horské město Teruel, správní centrum jedné z aragonských provincií, se od počátku války nalézalo ve výběžku nacionalistické fronty do republikánského území. Koncem roku 1937 republikáni potřebovali podpořit morálku a překazit novou plánovanou nacionalistickou ofenzívu u Guadalajary, proto 15. prosince 1937 zahájili útok na Teruel. Nacionalistické posily nemohly dorazit včas a město bylo obklíčeno. Několik tisíc jeho obránců pod velením plukovníka Dominga Reye d’Harcourta však kladlo zuřivý odpor. Nacionalistické síly pokoušející se vyprostit Teruel byly ve strašlivé zimě zastaveny na okraji města a 8. ledna 1938 se poslední obránci Teruelu vzdali. (Na samém konci války byl plukovník Rey d’Harcourt spolu s dalšími zajatci zavražděn republikánskými dozorci.)

Poté však byl zahájen nový nacionalistický protiútok a boje byly obnoveny v ještě větším měřítku. Po prolomení slabě hájených republikánských linií severně od města byli v Teruelu obklíčeni tentokrát republikáni a 22. února 1938 se město definitivně ocitlo v nacionalistických rukou. Obě strany v bojích o Teruel ztratily dohromady snad až 140 000 mužů, většinu z nich tvořili republikáni – jejich armádu bitva značně oslabila. Nacionalistická vojska na aragonské frontě zahájila postup k moři a na Velký pátek 1938 rozťala republikánské území vedví.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha