Rumunský kříž Za zdravotní zásluhy

 

Vyznamenání za péči o raněné a nemocné byla v Evropě zakládána zejména po vzniku hnutí Mezinárodního červeného kříže v roce 1863 a také v souvislosti s konflikty druhé poloviny 19. století a rovněž v souvislosti s první světovou válkou. V Rumunsku došlo k zavedení vyznamenání zdravotnické povahy ještě před první světovou válkou, když panující Karel I. z rodu Hohenzollern-Sigmaringen založil 25. listopadu 1913 kříž Za zdravotní zásluhy (Crucea Meritul Sanitar). Původně civilní vyznamenání získalo s vypuknutím světové války také vojenský charakter. Podobně jako v jiných případech, i zde se vyznamenání udělovalo za mimořádné služby a výkony při péči o raněné a nemocné, nebo za výraznou podporu těchto činností. Poslední udělování tohoto vyznamenání proběhlo v roce 1948.

Popis:

Červeně smaltovaný řecký kříž o šíři 29 mm při výšce 40 mm (55 mm včetně převýšení) s rozšířeným středem, obklopeným věncem paprsků s přesahem horního a spodního ramene a převýšený korunou. Klenot zavěšen na 38 mm široké bílé stuze s červenými pruhy při okrajích.

Avers:

Na středu kříže levý profil královny Elisabety, manželky Carola I.

Revers:

V horním rameni kříže situována iniciála Carola I., na středu kříže nápis: MERITUL / SANITAR /1913 (Zdravotní zásluze 1913).

Exemplář byl do sbírky získán nákupem v roce 1969.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha