Set československých a britských pamětních odznaků a vyznamenání

Set československých a britských pamětních odznaků a vyznamenání

Obléhání libyjského Tobruku silami nacistického Německa a fašistické Itálie patří beze sporu mezi významné válečné události roku 1941. Více jak půl roku trvajícího obléhání se mezi spojeneckými obránci účastnil také Československý pěší prapor 11, čítající více jak 600 mužů. Mezi nimi se nácházel také seržant Václav Kořínek, který byl za své činy v průběhu služby vyznamenán mimo jiné i britskou vojenskou medailí (Military Medal). Tato medaile se spolu s několika dalšími vyznamenáními a pamětními odznaky stala součástí setu v podobě jednotné náprsní dekorace či ramínka, zhotoveného k nošení na oděvu podle britského způsobu. Součástí prezentovaného setu jsou krom zmíněné Military Medal britské pamětní hvězdy 1939‒1945 Star a Africa Star, dále vyznamenání Československý válečný kříž 1939 a Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem a Pamětní medaile československé armády v zahraničí.

Popis:

Dekorace jsou sešity na vypodloženém ramínku podšitém textilií, které má v tomto případě výšku 65 mm a šířku 154 mm. Na reversu se nachází vodorovně orientovaná mosazná připínací jehlice. Na spodní části našita značka výrobce: BY APPOINTMENT TO H.M. THE QUEEN MEDALLISTS / BY APPOINTMENT TO H.R.H. THE DUKE OF EDINBURGH MEDALLISTS / SPINK & SON LTD. / ST. JAMES´S – LONDON. Celková hmotnost 174 g.

Military Medal

Pamětní odznak z bílého kovu (stříbro nebo niklo-měděná slitina) o průměru 36 mm a tloušťce 4 mm. Odznak zavěšen na stuze o šíři 32 mm v kombinaci barevných pruhů (tmavě modrá-bílá-tmavě červená-bílá-tmavě červená-bílá-tmavě modrá). Na obrubě vyrytý nápis: I 75 SGT. V. KORINEK. CZECHOSLOVAKIAN ARMY.

Avers:

Na středu levý profil krále Jiřího VI. s korunou, opis: GEORGIVS VI D:G:BR:OMN:REX ET INDIAE:IMP (Jiří VI. pán a král Velké Británie a imperátor Indie) – v tomto provedení panovníkova portrétu a opisu se jedná o medaili tzv. 1. typu.

Revers:

Na středu nápis: FOR BRAVERY IN THE FIELD (za chrabrost v poli), nad nápisem šifra krále Jiřího VI.: GRI, převýšená korunou. V ploše při mírně plasticky převýšeném okraji dvě vavřínové ratolesti, převázané ve spodní části stuhou.

1939‒1945 Star

Pamětní odznak tvaru šesticípé hvězdy ze slitiny mědi a zinku o výšce 44 mm, šířce 38 mm a tloušťce 3 mm. Odznak zavěšen na stuze o šíři 32 mm v kombinaci barevných pruhů (tmavě modrá-červená-světle modrá).

Avers:

Ve středovém medailonu s mezikružím umístěna šifra krále Jiřího VI. GRI VI, převýšená korunou, zasahující do horní části mezikruží. V mezikruží opis: THE 1939‒1945 STAR.

Revers hladký.

Africa Star

Pamětní odznak tvaru šesticípé hvězdy ze slitiny mědi a zinku o výšce 44 mm, šířce 38 mm a tloušťce 3 mm. Odznak zavěšen na stuze o šíři 32 mm v kombinaci barevných pruhů (písková-tmavě modrá-písková-červená-písková-bledě modrá-písková).

Avers:

ve středovém medailonu s mezikružím umístěna šifra krále Jiřího VI. GRI VI, převýšená korunou, zasahující do horní části mezikruží. V mezikruží opis: THE AFRICA STAR.

Revers hladký.

Československý válečný kříž 1939

Trojúhelníkový kříž stejných ramen o rozpětí 44 mm, zakončený hroty, uprostřed mezi rameny zkřížené meče. Jedná se o Londýnské vydání z období let 1940‒1941. Stuha o šíři 39 mm barevně vychází z červeno-bílého vzoru stuhy Československého válečného kříže 1918, avšak úzké červené proužky jsou zde nahrazeny proužky modrými.

Avers:

Na středu kříže malý státní znak Československé republiky.

Revers:

V koncích jednotlivých ramen kříže zemské znaky v kruzích – uprostřed kříže ve štítu znak Čech, v hrotech ramen kříže nahoře znak Slovenska, vlevo Moravy, vpravo Slezska a dole Podkarpatské Rusi. Ve středu v mezerách mezi kruhem lemujícím znak Čech a okrajem štítu je rozložen letopočet 1939.

Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem

Bronzová medaile o průměru 33 mm o síle 2 mm při okraji a 3,5 mm ve středu (mírně vypouklá). Medaile zavěšena poutkem ze dvou zkřížených lipových ratolestí, ouško soudečkovité.  Londýnská ražba. Stuha tmavě modrá, uprostřed úzký bílý pruh, po obou stranách úzké pruhy červené a bílé, při okrajích lemovaná pruhy úzké bílé a červené.

Avers:

Na středu v levém profilu hlava lva nad lipovou ratolestí, přeložená mečem s hrotem vzhůru zakrytým páskou s nápisem: “ZA CHRABROSŤ”, před tlamou lva patriarší slovenský kříž.

Revers:

Na středu nápis “Pravda vítězí” s letopočtem 1939, při okraji v ploše lipové lístky.

Pamětní medaile československé armády v zahraničí

Medaile je ražena z bronzu. Medaile má ve vodorovném směru průměr lipového věnce 37 mm, ve svislém směru včetně jílce meče a s ním pevně spojeného ouška výšku 47 mm. Stuha je 38 mm široká, cihlově červená a je opatřena dvěma 5 mm širokými černými postranními pruhy, které jsou 5 mm vzdáleny od okraje stuhy.

Avers:

Věnec z lipových listů složených na dolním okraji do tří řad, při horním okraji do dvou řad. Střed věnce je při dolním okraji překryt šesti řadami vavřínových listů. Přes celý věnec je položen hrotem dolů obrácený římský meč, jehož hrot spočívající na vavřínovém podkladě překrývá malý stříbrný lev z malého státního znaku.

Revers:

Podél 2/3 obvodu věnce opis: ČESKOSLOVENSKÁ ARMÁDA V ZAHRANIČÍ, v dolní části vročení: 1939‒1945.

Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán darem v roce 2018

 

Aktuálně



Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…
Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

06. 04. 2024
I v sobotu 6. dubna se můžete těšit na další díl seriálu Prima…