SHARPE, Philip B. The Rifle in America

SHARPE, Philip B. The Rifle in America

Publikace s názvem „The Rifle in America“, jež je součástí fondu Knihovny VHÚ Praha, se zabývá vývojem pušek v USA od vyhlášení nezávislosti do roku 1947. Po krátkém úvodu, kde je načrtnut vývoj ručních palných zbraní v 16. a 17. století spolu s některými technickými prvky, jako jsou například mířidla (v této souvislosti je zmiňována sbírka plzeňské zbrojnice), autor přechází ke křesadlovým puškám a mušketám, jež byly vyráběny v USA. Tak jako u ostatních kapitol tak i zde jsou popsány hlavní typy zbraní, jejich verze a modifikace.

Následující část knihy se věnuje perkusním puškám a to zejména vojenským, ale ani produkce určená pro civilní trh není opomenuta. Zajímavé jsou například údaje o vojenských křesadlových mušketách, jež byly ve velkých počtech transformovány pro používání perkusních zámků. Z hlediska samotných typů zbraní je brán zřetel především na americkou občanskou válku.

Další kapitoly se zabývají vývojem a použitím jednotného náboje na americkém území a zbraněmi pro tyto první jednotné náboje určenými – za příklad mohou sloužit zbraně firmy Ethan Allen & Co. nebo pušky Erskina S. Allina. Pravě Allin vypracoval konstrukční řešení konverze perkusních drážkovaných mušket Springfield model 1861 pro použití jednotného náboje. První pušky tohoto typu byly zavedeny do výzbroje americké armády v roce 1865.

Jisté intermezzo tvoří hned následující kapitoly věnující se mířidlům a puškohledům, způsobům jejich uchycení, typologii a samozřejmě výrobcům jako je W. R. Weaver. Tak jako i u ostatních kapitol jsou u každé „položky“ zmiňovány i ceny, které byly v té době obvyklé.

Zbytek knihy, tj. cca 600 stran, pak zabírá popis jednotlivých pušek civilních i vojenských, které se na území USA používaly. Samotné kapitoly jsou pak řazeny dle jednotlivých výrobců. Vzhledem k tomu, že publikace vyšla krátce po druhé světové válce, je věnována zvláštní pozornost zbraním jako M1 Garand, Springefield 1903 či M1 Carbine. V poslední kapitole se autor věnuje zbraním a munici, ať už německé nebo spojenecké provenience, které si s sebou dovezli vojáci vracející se z fronty. Opět je u nich uveden celkem podrobný fyzický popis a krátce zmíněná jejich historie.

Pomyslnou třešničkou na dortu je přítomnost tabulek se značkami výrobců vojenských ručních palných zbraní, munice a příslušenství některých států zainteresovaných na evropském bojišti druhé světové války.

Kniha „The Rifle in America“ patří i dnes, díky autorově nepochybně hluboké erudici a šíři záběru, jednoznačně k těm nejkomplexněji zpracovaným publikacím, které lze i dnes k dané problematice nalézt, a proto by neměla v žádném případě uniknout pozornosti badatelů.

Citace:

SHARPE, Philip B. The Rifle in America. New York: Funk & Wgnalls Company, 1947, 782 s.

Aktuálně



Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

29. 03. 2024
U příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO se studenti středních…
Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…