Španělský samopal Star Z-70/B

 

Firma Star Bonifacio Echeverria, S. A. z baskického Eibaru patřila v minulém století mezi přední španělské výrobce palných zbraní, především samonabíjecích pistolí. Založili ji v roce 1905 bratři Bonifacio (1859−1951) a Julián (1875−1948) Echeverriové a jedním z prvních výrobků byla pistole La Lira, představující konstrukční napodobeninu rakouského modelu Mannlicher M 1901, avšak s odnímatelným zásobníkem. V roce 1919 si bratři zaregistrovali obchodní značku s názvem Star (hvězda), jež se stala součástí názvu firmy, ale také jejím logem.

Na pole konstrukce a výroby samopalů vstoupila firma na sklonku první poloviny 30. let minulého století, kdy začala vyrábět první samopal s označením IS-34. Za ním následovaly modely SI-35, RU-35 a TN-35, zařízené na v armádě zavedený náboj 9 mm Largo (9 x 23 mm). Přestože je továrna nabízela armádě a policii, objednávku na ně nezískala, takže jejich výroba měla omezený rozsah. Podstatně větších úspěchů dosáhla firma Star s modelem Z-45, zavedeným do výzbroje španělské armády a letectva, ale také exportovaným do Chile, na Kubu, do Portugalska a do Saúdské Arábie.

Zcela novou koncepci však představovaly modely Z-62 (v ráži 9 mm Largo) a Z-63 (na náboj 9 mm Luger) s vertikálně sklopnou ramenní opěrkou, jejíž botka tvořila ve sklopeném stavu předpažbí. Charakteristickým znakem obou modelů byla dvoujazýčková spoušť, umožňující volbu režimu střelby stlačením horní či spodní části spouště (obdobné řešení mají čs. kulomety vz. 52 a vz. 52/57) a sklopná dělená napínací rukojeť, vedená na levé straně ochranného pláště. První z uvedených modelů přijala v roce 1962 do výzbroje španělská armáda, policie a Guardia Civil. Z-63 v ráži 9 mm Luger byl určen především na export.

V roce 1971 přišla firma s rekonstruovanými modely Z-70 a Z-70/B, jež se od výchozí konstrukce lišily především odstraněním dvooujazýčkové spouště a jejím nahrazením přepínačem režimu střelby, umístěným na levé straně pistolové rukojeti, kombinovaným s pojistkou. Rekonstrukcí prošel také stranový záchyt zásobníku, umístěný na zadní stěně zásobníkové šachty, a nahradil jej pákový systém, jehož ovládací páka vyčnívala ve spodní části lučíku. Tím se zjednodušila obsluha zbraně, neboť výměna zásobníku neomezovala střelce-leváky. Oba modely byly vyráběny v ráži 9 mm Luger, a s jejich přijetím do výzbroje tak armáda, letectvo a policie opustily desetiletí používaný náboj 9 mm Largo.

Exemplář získalo muzeum v roce 2016 nákupem od soukromé firmy.

Ráž: 9 mm Parabellum (Luger)

Celková délka s vyklopenou ramenní opěrkou: 701 mm

Celková délka se sklopenou ramenní opěrkou: 480 mm

Délka hlavně: 200 mm

Délka záměrné: 405 mm

Kapacita zásobníku: 30 nábojů

Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 2650 g

Teoretická kadence: 550 ran/min.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha