Sportovní blůza, 1947

 

V poválečném Československu se stalo nošení britských stejnokrojů (tzv. battledressů) velmi populární zejména mezi mládeží a trampy. Ministerstvo národní obrany rozprodalo v roce 1946 větší množství těchto stejnokrojů pro civilní použití. Díky kvalitnímu materiálu a modernímu střihu nalezly battledressy uplatnění i jako stejnokroj sokolských dorostenců a v oddílech Svazu brannosti. Aby nedocházelo k záměnám těchto spolků a organizací s užíváním battledressů k vyloženě civilním účelům, vydalo Ministerstvo národní obrany doporučení, aby se pro civilní užití z blůz těchto stejnokrojů odstraňovaly nárameníky a nenosily se na nich žádné odznaky.

Blůza stejnokroje je vyrobena z vlněného sukna hnědozelené barvy s částečnou bavlněnou podšívkou. Netypický krátký střih vycházel z tehdy populárních sportovních oděvů. Zobrazený exemplář je označován jako P40 Austerity, tedy jako zjednodušený model. Úsporné provedení kapes a propínacích knoflíků mělo urychlit a zlevnit výrobu. Blůzu vyrobila firma D. Gurteen and Sons v roce 1944.

„Zcivilnění“ zobrazeného exempláře proběhlo úpravou límce na rozhalenku, odstraněním nárameníků a odstraněním zapínání ve spodní části.

Předmět byl do sbírky VHÚ získán nákupem v roce 2017.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha