Startovní číslo z mezinárodního běhu ve Vilniusu od 1.rÚU AČR eFP LITVA

 

Od poloviny roku 2018 se příslušníci AČR zapojili do nové zahraniční mise v Litvě, která působí pod hlavičkou rotního úkolového uskupení Armády České republiky Alianční předsunutá přítomnost (eFP) Litva.

eFP je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu, umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.

První rotní úkolové uskupení v Pobaltí působilo od července 2018 do ledna 2019. Čeští vojáci působí v Litvě společně se zástupci dalších sedmi států pod vedením Německa. Základ české jednotky tvoří mechanizovaná rota s obrněnými vozidly Pandur, posílená ženijní četou, logistickou jednotkou a zdravotnickým prvkem. Hlavní základna bojového uskupení se nachází ve výcvikovém prostoru litevské armády Rukla, vzdáleném cca 70 km severozápadně od Vilniusu.

Příslušníci AČR se v Pobaltí účastnili i veřejných kulturních akcí, například různých sportovních událostí nebo oslav. Dnes představovaný předmět je startovní číslo 22953 běhu na 10 km z Vilnius Maratonu 2018. Závod se běžel 9. září 2018 ve Vilniusu a zúčastnilo se jej i 40 českých vojáků. Češi startovali v maratonu, půlmaratonu i v závodě na 10 km. Celé akce se zúčastnilo přes 5000 závodníků.

Startovní číslo z mezinárodního běhu ve Vilniusu od 1.rÚU AČR eFP LITVA bylo do podsbírky Varia – Mise Vojenského historického ústavu Praha získáno darem v roce 2019.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha