Švýcarský bodák na útočnou pušku Stgw 90

 

V roce 1978 vypsala švýcarská armáda požadavky na konstrukci nové útočné pušky, která by nahradila sice spolehlivou, ale již zastaralou pušku Stgw 57. S nabídkou přišly firmy Waffenfabrik Bern s puškou W+F C42 a SIG (Schweizerische Industrie Gesellschaft) s modelem SG 541, který byl po dalších úpravách přejmenován na SG 550 a v roce 1990 ve švýcarské armádě oficiálně zaveden jako Sturmgewehr 90 (Stgw 90). Vedle švýcarských ozbrojených sil je SG 550 i ve svých dalších modifikacích (SG 551, SG 552, SG 553) ve výzbroji elitních jednotek celé řady armád světa (Francie, Německo, Spojené státy americké, Brazílie, Španělsko, Indie, Malajsie, Slovensko, Indonésie).

Bodák pro útočnou pušku vyráběly tradiční firmy Victorinox a až do roku 2005, kdy byla firmou Victorinox odkoupena, také firma Wenger.

Čepel přímá, jednobřitá, na vnitřní straně zcela plochá, u hrotu broušena oboustranně. Na vnější straně značena výrobcem “WENGER”. Povrch fosfátován. Rukojeť střenková, střenky z plastu khaki barvy připevněny dvěma šrouby s maticemi. V obdélníkové hlavici jílce kruhový otvor s tyčkovou pojistkou pro nasazení bodáku na lisovaný výstupek záchytu bodáku, který je umístěn ve spodní části expanzního pouzdra pod hlavní. Příčka s nákružkem a oblým zakončením. Pochva z plastu khaki barvy, železný obústek, na vnější straně se závěsným očkem k provlečení zajišťovacího pásku závěsníku z gumotextilie khaki barvy.

Délka 310 mm, délka čepele 180 mm, šířka čepele 30 mm, průměr nákružku 22 mm.

Bodák byl do sbírky VHÚ získán nákupem v roce 2016.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha