Tabatěrka československého legionáře

 

V letech 1. světové války patřila kouřící dýmka či cigareta mezi samozřejmé atributy dospělého muže. Ruku v ruce s poptávkou po tabáku kráčela i poptávka po kuřáckých potřebách, jejichž ztráta pro vojáky v zákopech mohla být obdobně bolestivá, jako ztráta jídelního náčiní. Snad z toho důvodu patří tabatěrky a jiné kuřácké potřeby mezi nejčastější produkty tzv. zákopového umění, zastoupeného ve sbírce VHÚ Praha.

Prezentovaná tabatěrka je ručně vyrobena z celkem devíti kusů ohýbaného hliníkového plechu a uzavřena velkým výklopným víkem s pantem. Povrch tabatěrky je ozdoben vyrytými ruskými nápisy, doplněné o ornamentální a rostlinné motivy. Na víku je text “V Pamjať rossijskoj revoljucij 1. marta 1917″, na boku “Pamjať vojny”, na čelech se nachází letopočty “1914″ a “1917″. Text na víku a datace 1. března 1917 (15. března podle gregoriánského kalendáře) odkazuje na výsledky tzv. Únorové revoluce a konec třísetleté vlády rodu Romanovců v Rusku.

Tabatěrku si jako suvenýr ze Sibiře přivezl československý legionář Josef Rakouský (nar. 1892). Ten na začátku 1. světové války padl jako voják rakousko-uherské armády do ruského zajetí a v červenci 1917 se přihlásil do československých legií, kde sloužil u strážní roty 2. divize.

Rozměry: 103 x 53 x 16 mm

Tabatěrka byla do sbírky tehdejšího Památníku osvobození darována v roce 1921.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha