Vlaječka České republiky z automobilu 18. jednotky Leteckého poradního týmu v Afghánistánu

 

Do sestavy Úkolového uskupení Armády České republiky v operaci Resolute Support na území Afghánistánu neodmyslitelně patří Letecký poradní tým AAT (Air Advisory Team). Hlavním úkolem této jednotky byl výcvik pilotů a pozemního personálu afghánských vzdušných sil, které disponovaly vrtulníky MI-35 a MI-17. Domovem českých vojenských instruktorů po dobu plnění operačního úkolu byla základna kábulského mezinárodního letiště Hamida Karzáího HKIA NORTH (Hamid Karzai International Airport – North). 18. jednotku Leteckého poradního týmu tvořilo 40 vojáků, kteří působili v Afghánistánu od března do července roku 2016.

Vlaječka České republiky byla pověšena na kapotě jednoho z automobilů používaných příslušníky 18. jednotky Leteckého poradního týmu. Každé vozidlo, kterým disponují naši vojáci na misi v Afghánistánu, je označeno symbolem České Republiky. Intenzitu využívání automobilu dokazuje poškození vlaječky, k níž byl předán i certifikát pravosti od velitele jednotky.

Vlaječka České republiky z automobilu 18. jednotky Leteckého poradního týmu v Afghánistánu se do podsbírky Varia – Mise Vojenského historického ústavu Praha dostal v roce 2017.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha