Vlajka potřísněná krví, 1968

 

Jednou z prvních obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa se brzy ráno 21. srpna 1968 stal devětadvacetiletý Antonín Jarušek z Čakovic, který byl před budovou Ústředního výboru KSČ palbou sovětských vojáků těžce raněn do hlavy.

Projektil mu způsobil průstřel lebky a poškození pravé části mozku. Přivolaná sanitka jej převezla do nedaleké Nemocnice na Františku, kde byl delší dobu hospitalizován. Vážné neurologické zranění na něm zanechalo trvalé následky, kterým v roce 1977 podlehl.

Mezi svědky se záhy rozkřiklo, že sovětští vojáci Jaruška zastřelili. Ještě před odvozem do nemocnice někdo strhnul jednu z československých vlajek, které byly v ulicích Prahy původně vyvěšeny u příležitosti oslav Slovenského národního povstání, a otřel s ní z těla zraněného krev. Obtisknutím o ni pak byla krev přenesena i na prezentovanou vlajku, která byla následně nesena v čele průvodu směřujícího k Václavskému náměstí.

Rozměry: 147 x 73 cm

Během normalizace byla vlajka pečlivě ukrývána přímým svědkem střelby panem Josefem Peškem, který ji v roce 2013 předal do sbírky VHÚ Praha.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha