Vojenský sportovní odznak, 1941

 

Nejrůznější sportovní klání vojáků protektorátního vládního vojska byla nedílnou součástí výcviku i veřejných ukázek. Jednotným sportovním úborem vojáků vládního vojska bylo z počátku pouze bílé bavlněné tílko. Generální inspektorát zavedl 27. ledna 1941 do výstroje součásti sportovního ústroje – tílko, trenýrky a tělocvičné střevíce. Zároveň s popisem uvedených součástí byl zveřejněn i nákres a popis nového „vojenského sportovního odznaku“. Typově byl odznak shodný se sportovním označením jednotlivých složek německé branné moci.

Součástky sportovního ústroje se směly používat pouze při příležitostech, pro které byly předpisem o ústroji nařízeny. Generální inspektor zároveň nabádal k co možná nejšetrnějšímu používání zavedených součástek. Důvodem bylo obtížné obstarávání bavlny ve válečné době.

Odznak byl zhotoven z tmavomodré mercerisované bavlněné příze, tkaný na bílé podložce. Vojenský sportovní odznak měl být našit na dosavadní tílka svépomocně u útvarů dle návodu od Výstrojního skladu I. Odznak se našíval obstřižený do tvaru otočené lunety. Nově dodávaná tílka byla odznakem opatřena již ve VSI.

Odznak je součástí sbírky VHÚ od roku 1946.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha