Vycházková hůl z první světové války

 

Vycházková hůl představovala před rokem 1914 nezbytný doplněk elegantního muže. Své místo v šatníku si podržela i na frontách 1. světové války, kde zvláště v těžko prostupném horském terénu představovala nejen módní rekvizitu, ale i praktického pomocníka.

Ačkoli v rakousko-uherské armádě byla součástí vydávané horské výstroje i dlouhá hůl, tzv. bergstock, mnoho vojáků preferovalo krátké modely se zahnutou rukojetí. Ty si nejčastěji vyráběli sami, a to buď z lískového dřeva, které v místě rukojeti postupně ohýbaly, nebo z nalezeného samorostu. Takový polotovar byl následně opatřen kovovým bodcem a dozdoben podle řezbářské zručnosti svého majitele do finální podoby.

Prezentovanou hůl si jako suvenýr ze sočské fronty přivezl neznámý český voják. Hůl je po celé délce zdobena vyřezávaným rostlinným motivem, v horní části se nachází nápis „1914 – 1915 – 1916 upomínka na a. zakopi. soč.“ a ozdobný kroužek vyrobený z vodící obroučky dělostřeleckého granátu. Na exponovaných místech je zpevněna měděným kováním.

Rozměry: délka 87,5 cm

Hůl byla do sbírky VHÚ Praha darována v roce 2014.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha