Vycházkový pás pro důstojníky, ČSR, 1930

 

V souvislosti se zásadní přeměnou stejnokroje československé armády v únoru 1930, byl zaveden nový vycházkový pás. Byl určen v různých variantách pro rotmistry, důstojníky a generály. Došlo tak k nahrazení původního vycházkového pásu, který musel být v případě nošení šavle doplněn opasníkem, tedy druhým samostatným opaskem. Nový pás byl opatřen závěsným řemínkem, na kterém se šavle nosila přímo.

Vycházkový pás je vyroben ze 4,2 cm široké stuhy a je spjat sponou. Na levé straně pásu je polokroužek pro závěsný řemínek, který je 45 cm dlouhý. Stuha pro důstojníky z hedvábného tkaniva, barvy khaki. Do stuhy je vetkáno pět pruhů, z nichž tři prostřední jsou sloupkovité široké, okrajové proužky jsou úzké, hladké. Pruhy jsou u pásu pro důstojníky zlaté.

Spona je ražena z tombakového, asi 2 mm tlustého plechu a je pro důstojníky pozlacená, bez lesku, na způsob starého zlata. Spona se zapíná na hák, přiletovaný pod odznakem. Po obou stranách spony je na pásu po jedné kovové průvlečce z téhož materiálu jako spona. Závěsný řemínek je z 18 mm široké stuhy s vetkanými třemi pruhy. Stuha závěsného řemínku je co do barvy a provedení jako stuha pásová. Na závěsném řemínku jsou dvě karabinky, hák a přezka, které odpovídají dle provedení sponě. Vycházkový pás a závěsný řemínek jsou podšity přírodní hnědou kůží. Existují však rovněž varianty bez podšití, či podšité výložkovým suknem.

Vycházkový pás byl předepsán k nošení s vycházkovým stejnokrojem při služebních a soukromých reprezentačních příležitostech a na vycházku.

Předmět by do sbírky VHÚ získán nákupen v roce 2005.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha