Výcvikový adaptér S.E.L. pro pistoli P.08

 

Pro získání základních střeleckých návyků sloužila a slouží řada nejrůznějších zařízení, jež primárně snižují ekonomické náklady výcviku. Pro služební zbraně se v řadě ozbrojených složek používaly adaptéry, umožňující střelbu ze služební zbraně levnými náboji ráže .22 Long Rifle.

Německý konstruktér Richard Kulisch přihlásil v lednu 1927 k patentové ochraně zařízení, umožňující ze standardní armádní pistole P.08 Parabellum střelbu náboji .22 LR při zachování samonabíjecí funkce. Na rozdíl od jiných adaptérů podobného typu nevyžadovala Kulischova konstrukce, chráněná patentem č. 497 683, nic jiného, než upevnění cvičné hlavně, vložení sestavy dynamického závěru namísto původního uzamčeného kloubového mechanismu a použití zásobníku na malorážkové náboje.

Kulischův adaptér vyráběla firma Erma (Erfurter Maschinenfabrik) v Erfurtu pod označením Selbstlade-Einstecklauf für Pistole 08 (samonabíjecí vložná hlaveň pro pistoli 08), zkráceně S.E.L. f. P.08. K zavedení adaptéru do výzbroje Reichswehru došlo 1. října 1932 a o dva roky později jej zavedla také bavorská a pruská policie. Ve výrobním programu erfurtské zbrojovky se adaptér udržel až do roku 1940, kdy jeho výroba musela ustoupit naléhavějším požadavkům. Celkový počet vyrobených adaptérů je odhadován na 24 000 kusů.

Adaptér vložený do pistole, vyrobené firmou Mauser-Werke v roce 1935, nese na horní ploše firemní označení: Erma Erfurt a přejímací značky německého zbrojního úřadu (Waffen Amt) s číslem 49. Na zadní části kloubu se nachází přidělovací označení, z něhož je patrné, že adaptér měl v evidenci pěší pluk č. 3. Oproti běžným provedením nese vložná hlaveň adaptéru základnu s muškou, jež na hlavni pistole chybí. Zásobník s poniklovaným povrchem má kapacitu 5 nábojů.

Exemplář pistole P.08 s adaptérem S.E.L. získalo muzeum v roce 1962 převodem od Hlavní správy Veřejné bezpečnosti Praha.

P.08 s adaptérem S.E.L.

Ráž: .22 LR

Celková délka: 298 mm

Délka záměrné: 275 mm

Délka hlavně: 187 mm

Kapacita zásobníku: 5 nábojů

Hmotnost s prázdným zásobníkem: 1030 g

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha