Vzpomínková plaketa na 23. jednotku leteckého poradního týmu v Afghánistánu

 

V pořadí již 23. jednotka leteckého poradního týmu (Air Advisory Team – AAT) Úkolového uskupení Armády České republiky RS (Resolute Support) působila v sestavě 311. letecké expediční poradní letky (Air Expeditionary Advisory Squadron – AEAS) na spojenecké základně kábulského mezinárodního letiště Hamida Karzáího HKIA NORTH (Hamid Karzai International Airport – North). Jednotka působila v Afghánistánu v první polovině roku 2018 společně s příslušníky amerických, maďarských, chorvatských a slovenských vzdušných sil.

23. jednotku leteckého poradního týmu tvořilo 30 vojáků Armády České republiky, jejím úkolem bylo pomoci personálu afghánského letectva při údržbě a ovládání vrtulníků Mi-17 a Mi-24. Tým AAT se skládal z 10 letců, 10 techniků převážně z 22. základny vrtulníků v Náměšti nad Oslavou. Dále zde bylo 10 vojáků tzv. “Guardian Angels”, kteří dohlíželi na bezpečnost letců a techniků.

Označení 311. letecké expediční poradní letky je odvozeno od 311. čs. bombardovací perutě RAF z období II. světové války, k jejímuž odkazu se příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou hlásí.

Jádro plakety je tvořeno 6 nášivkami ve dvou řadách nad sebou. Na ústředním místě v horní řadě je nášivka Úkolového uskupení AČR Resolute Support, pod který letecký poradní tým spadá. Napravo od něj je nášivka 23. jednotky slovenského leteckého poradního týmu. Na druhé straně se nachází nášivka se znakem 311. leteckého expediční poradní letky. V dolní řadě je nášivka Train Advise Assist Command – Air, který má na starost výcvik afghánského leteckého personálu, vedle ní se nachází nášivka 23. jednotky leteckého poradního týmu AČR a poslední nášivka je od Guardian Angels.

Vzpomínková plaketa na 23. jednotku leteckého poradního týmu v Afghánistánu byla do podsbírky Varia – Mise Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2018.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha