Zdravotnická nosítka Talon II 90c

 

Zdravotnická nosítka se do sbírek Vojenského historického ústavu dostala od příslušníků Polního chirurgického týmu (PCHT), který působil v Iráku v období od 5. prosince 2016 do 17. června 2017. Hlavním úkolem PCHT byla zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil v rámci operace Inherent Resolve. Jednotka byla sestavena převážně z příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, které doplňovali vojáci z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších vojenských útvarů a zařízení.

Zdravotnická nosítka Talon II 90c jsou standartním vybavením amerických ozbrojených sil. Jsou vyvinuta tak, aby byla skladná a lehká a dala se použít pro okamžité evakuování raněného z bojiště. Rozměrově jsou navržena tak, aby se vešla do standartních automobilů M1114 Humvee. Tato nosítka standardně používal i náš PCHT v Iráku, kde sloužila jak k dopravě zraněných k zdravotníkům, tak na nich pacienti zůstávali během ošetřování.

Zdravotnická nosítka mají v rozloženém stavu rozměry 198x52x15 cm ve složeném 50x19x20 cm, hmotnost 6,8kg , nosnost 545 kg.

Do sbírky Vojenského historického ústavu Praha byla získána v polovině roku 2017.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha