Znak 4. brigády rychlého nasazení – “Obrany národa” ze základny FOB Shank

 

Znak 4. brigády rychlého nasazení – “Obrany národa” z české části na americké základně FOB (Forward Operating Base) Shank v afghánské provincii Lógar. Na tamní základně působili od roku 2008 do roku 2013 příslušnici AČR převážně v rámci PRT (Provinční rekonstrukční tým) Lógar. Jádro vojenské části kontingentu tvořili převážně příslušnici praporů AČR od 4. brigády rychlého nasazení – “Obrany národa” nebo od 7. mechanizované brigády – “Dukelská“. Doplňovali je specialisté z dalších útvarů a zařízení AČR.

Z jedenácti jednotek PRT Lógar tvořili příslušnici 4. brigády rychlého nasazení – “Obrany národa” jádro v pěti případech. Jednalo se o 3. jednotku PRT Lógar složenou z vojáků z více útvarů 4. brigády rychlého nasazení, 4. jednotku PRT Lógar složenou z příslušníků 42. mechanizovaného praporu z Tábora a 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi, 7. jednotku PRT Lógar složenou z příslušníků 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi, 9. jednotku PRT Lógar složenou z příslušníků 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ z Tábora a 11. jednotku PRT Lógar složenou z příslušníků 44. lehkého motorizovaného praporu Generála Josefa Ereta z Jindřichova Hradce.

Právě v době působení jedné z jednotek 4. brigády rychlého nasazení – “Obrany národa” byl ve společných prostorech české části základny Fob Shank umístěn velký znak této brigády.  Znak byl nejdříve vytištěn barevným velkoformátovým tiskem a následně přilepen na polystyrenovou desku.  Proti všudypřítomnému prachu byl znak opatřen ochranným igelitem.

Znak 4. brigády rychlého nasazení – “Obrany národa” ze základny FOB Shank se do podsbírky Varia – Mise Vojenského historického ústavu Praha dostal v roce 2014 po skončení činnosti PRT Lógar a zrušení základny AČR na FOB Shank.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha