Válečný film 1917 režiséra Sama Mendese a skutečný válečný rok 1917: ohlédnutí za děním na západní frontě

Válečný film 1917 režiséra Sama Mendese a skutečný válečný rok 1917: ohlédnutí za děním na západní frontě

31. 03. 2020

Než se Evropa i Česká republika pohroužily do boje se současnou neviditelnou koronavirovou hrozbou, které se dostalo také válečných přívlastků, stihl se naší veřejnosti ještě připomenout válečný rok 1917 – naštěstí jen z filmových pláten. Filmové drama režiséra Sama Mendeze 1917, o němž jste si mohli přečíst i na našem webu VHÚ, zavádí diváka do doby, kdy západní fronta s příchodem jara opět ožívala. Podívejme se blíže, co onen rok přinesl vojákům obou znepřátelených stran na nejexponovanějším bojišti první světové války.

Ve znamení Nibelungů

Dříve než na západní frontě Dohoda zahájila své očekávané útočné operace, provedli Němci manévr, který nikdo nečekal. Nejprve v nejpřísnější tajnosti vybudovali za svými postaveními na čáře Arras – Soissons tzv. Siegfriedovo obranné pásmo, načež se do něj v polovině března 1917 v rámci operace Alberich spořádaně stáhli. Stojí za zmínku, že pro oba krycí názvy Němci zvolili jména postav ze středověkého hrdinského eposu Píseň o Nibelunzích.

S příslovečnou německou důkladností zlikvidovali před ústupem vše, co mohlo mít pro nepřítele sebemenší užitek. Zdemolovali na dvě stě obcí, zničili infrastrukturu a deportovali přes 100 tisíc civilistů. Německému Nejvyššímu vojenskému velení se tímto plánovitým ústupem na novou důkladně opevněnou linii podařilo nejen zkrátit frontu o 45 km, a tím získat početné zálohy, ale zároveň dokonale zhatit Dohodě její přípravy k ofenzívě.

 

Nový vrchní velitel – nová naděje

Generál Robert Nivelle v prosinci 1916 vystřídal na postu vrchního velitele francouzské armády maršála Josepha Joffra. V novém roce Francii sebevědomě sliboval mohutnou vítěznou ofenzívu. Poté, co německý ústup změnil situaci na frontě, vyrojily se pochyby o tom, zda je Nivellova koncepce rozhodující bitvy nejvhodnější.

Francouzi pod novým vrchním velením umístili těžiště své ofenzívy mezi města Soissons a Remeš na řeku Aisne proti hřebenu zvanému Chemin des Dames. Britové se chystali zaútočit v okolí Arrasu. Jako první začal 9. dubna útok na britském úseku a až o týden později Francouzi spustili svoji grandiózní a s velkými nadějemi očekávanou ofenzívu na řece Aisně. Zatímco se u Arrasu podařilo docílit taktického úspěchu, hlavní boje o Chemin des Dames vyústily v masakr bez podstatnějších územních zisků. Z 850 tisíc francouzských vojáků nasazených v rámci Nivellovy ofenzívy na řece Aisně, každý pátý zemřel, či utrpěl zranění.

Generál Nivelle, jenž se ocitl pod silným politickým tlakem, aby na bojišti dosáhl přesvědčivých výsledků, trval zatvrzele na svém. Odmítal jakékoli změny, a to i tehdy, když dílčí plány operace padly do německých rukou. Nebylo divu, že třikrát odložená a předem prozrazená ofenzíva ztroskotala s natolik citelnými ztrátami, že Francii a její armádě zlomily morálku a málem i vaz.

 

Povolejte krizového manažera!

Obrovské ztráty utrpěné v poměrně krátké době měly za následek nejen odvolání generála Nivella, ale způsobily i částečný rozklad ve francouzské armádě, kterou zachvátila vlna vzpour. Kritickou situaci se podařilo stabilizovat až Nivellovu nástupci generálu Philippu Pétainovi.

Hrdina od Verdunu musel nejprve zažehnat rozsáhlé vzpoury a obnovit morálku ve vojsku. V květnu 1917 se vzpoury vyskytly v jedenadvaceti francouzských pěších divizích, jejichž vojáci odmítali nastoupit do boje. Pétain obtížnou situaci zvládl; osobně hovořil s vojáky, ujišťoval je, že už nedopustí nesmyslné sebevražedné útoky, vyčerpané jednotky poslal na odpočinek a vojáky na dovolenou domů.

Vzhledem k rozsahu vzpoury byla reakce francouzské vojenské justice poměrně mírná: 3400 stanných soudů vyneslo nad 554 vzbouřenci trest smrti, přitom „pouze“ u 43 byl skutečně vykonán. Jediným úspěchem bylo, že se zprávy o tak rozsáhlé krizi nedonesly nepříteli.

Generál Pétain záhy po svém nástupu do funkce změnil strategii. Přesedlal na ofenzívy omezeného rozsahu, jejichž princip spočíval v postupném vyčerpávání německé armády při maximálním šetření vlastních sil. Neznamenalo to ovšem, že se Francie měla nadále omezit jen na pasivní obranu.

 

Passchendaele – vzájemné pouštění žilou

V dalších měsících převzali útočnou iniciativu Britové, kteří ve Flandrech v urputných materiálových bitvách usilovali o vyčerpání protivníkových záloh a obsazení belgického pobřeží s německými ponorkovými základnami.

V červnu britská vojska dobyla Messinský hřeben a v červenci se rozhořela třetí bitva u Yprů, jinak také bitva o Passchendaele, jež trvala až do 10. listopadu. Masivní nasazení palebných prostředků z ní učinilo další z typických opotřebovávacích bitev, u nichž ztráty byly naprosto neúměrné dosaženým územním ziskům. Třebaže Britové nezaznamenali žádné pronikavé úspěchy, svými ofenzívami ve Flandrech vázali podstatnou část německých záloh, a tak francouzské armádě umožnili popadnout dech a dostat se z těžké krize. Na vahách vzájemného soupeření se vítězství nezadržitelně odklánělo od německé armády, která v této fázi války už nebyla schopna plnohodnotně kompenzovat ztráty utrpěné na životech svých bojovníků.

Poslední britská operace na západní frontě v roce 1917, bitva u Cambrai, se zapsala do dějin vojenství prvním masovým nasazením tanků. Do útoku proti Siegfriedově linii 20. listopadu 1917 nastoupilo 476 strojů. Navzdory nadějnému počátečnímu průlomu však nebyl konečný výsledek tohoto útoku valný. Přinesl však cenné zkušenosti, z nichž obě strany čerpaly v roce 1918.

Tomáš Kykal

Aktuálně



Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

29. 03. 2024
U příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO se studenti středních…
Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…