Film „Devět kapitol ze starého dějepisu“

Jedním z největších projektů armádního filmového studia v 60. letech 20. století byl celovečerní dokumentární film o první světové válce jako o zlomu světových dějin, který předznamenal zánik někdejších mnohonárodnostních říší a vznik nových států ve střední a východní Evropě, z nichž jedním bylo i Československo.

Hlavní dramaturg studia Roman Hlaváč a jeho dlouholetý režisér Pavel Háša připravovali film již od počátku 60. let, kdy dokončili práci na dvoudílném dlouhometrážním dokumentárním filmu o druhé světové válce nazvaném „Svědectví – Zrada“ a „Svědectví – Vítězství“, který byl ještě z velké míry obhajobou historických příčin nastolení komunistického režimu po roce 1948. Zpracování tématu historických předpokladů vzniku prvorepublikového Československa však muselo počkat až na politické změny v období kolem pražského jara roku 1968 a uvolnění ideologického dozoru nad výkladem nejnovějších dějin. Ačkoliv tvůrci už dlouho předtím pracovali na hloubkových archivních filmových rešerších a na scénáři filmu, do jeho konečné podoby se stihl promítnout i polemický duch konce 60. let a otázky po smyslu československé státnosti.

Pro větší dynamičnost narace střídali ve filmu tvůrci dvě různé roviny. První z nich, tvořená sestřihem dobový archivních záběrů byla doplněna dotáčkami v aranžovaném kinosálu, v němž herec Miloš Kopecký v roli průvodce filmem vstupoval do dialogu s historickými filmovými záběry a svým noblesním projevem s lehkým humorem spojoval vážně míněné pasáže, k nimž namluvili komentář Luděk Munzar a Jiří Šrámek. Na zvukových efektech, které bylo třeba k původním němým záběrům dotočit, pracoval legendární barrandovský ruchař Bohumír Brunclík. Výtvarná podoba filmu byla dílem známého karikaturisty Miroslava Liďáka. Titul byl ovšem krátce po svém dokončení a uvedení na plátna kin na jaře 1969 v důsledku nastupující normalizace stažen z distribuce a až do své obnovené premiéry v roce 1990 nesměl být uváděn.

Výrobce: Studio ČAF, 1969

Tvůrci: námět a scénář Roman Hlaváč a Pavel Háša, kamera Jaroslav Kadlec, hudba Jiří Šust, režie Pavel Háša

Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 2 763 metrů (94 minut)

Kopie filmu byla do sbírek VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

 

David Černý

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha