Fotogalerie: přehlídka k výročí 100 let od založení republiky

Vrcholem armádní části oslav 100 let republiky byla v neděli 28. října vojenská přehlídka na pražské Evropské třídě. Zúčastnilo se jí na 2 200 osob a 236 kusů letecké a pozemní techniky Armády ČR, složek IZS, Generálního ředitelství cel a městské policie. Přehlídka byla i skutečnou zkouškou odolnosti vojáků a policistů, ale nevlídné a deštivé počasí přesto nic nezměnilo na slavnostním duchu celé akce.

 

Podle náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Aleše Opaty je velmi důležité, že se vojenská přehlídka uskutečnila. „A to z hlediska historie a tradic, protože československá armáda před sto lety stála u vzniku samostatného státu. V současné době máme velice dobře vycvičené vojáky a stejně takovou disciplínu měli i tehdejší legionáři, kteří se o vznik Československa zasloužili,“ konstatoval generál Opata.

Na vojenské přehlídce také pochodovali v řadách Armády ČR váleční veteráni, kteří prošli konflikty od Balkánu až po Asii a získali obrovské zkušenosti. I pro ně bylo jistě velkým vyznamenáním, že se prezentace armády v takovém stylu mohli zúčastnit. „Nesmíme ale zapomenout ani na spolupráci se Slovenskem, byť se oba státy v roce 1993 rozdělily. Naše vztahy v armádní oblasti jsou nadstandardní a připravujeme společně řadu projektů,“ dodal náčelník Generálního štábu AČR.

Přehlídku, která připomněla vlastenectví, tradice a ukázala veřejnosti to, co je armáda schopná zvládnout, realizoval armádní tým vedený generálporučíkem Jiřím Balounem.

Po průletu letounů a vrtulníku následoval pochod vyčleněných jednotek a průjezd techniky. Vojáci předvedli přes sto strojů, k vidění byly prakticky všechny typy strojů, kterými naše armáda disponuje. Šlo o tanky, bojová vozidla pěchoty, obrněná vozidla, těžké houfnice, ale i četná lehká vozidla. Představily se i vozidla používaná v současné době našimi vojáky v zahraničních misích. Přehlídku zakončí přelet armádních vrtulníků s dýmem v barvě trikolory.

Symbolicky se přehlídky zúčastnili i zástupci USA, Francie, Velké Británie a Itálie. Tedy zemí, které pomohly ke vzniku Československa. Slovensko vyslalo svou čestnou jednotku, vlajkonoše a leteckou techniku.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha