I redukovaný program přilákal do Kbel tisíce návštěvníků Pražské muzejní noci

Počasí letošní Pražské muzejní noci v Leteckém muzeu Kbely nepřálo. Původně chystaný program, jehož nejatraktivnější částí měly být přelety letadel, musel být bohužel pro nepřízeň počasí redukován. Z leteckých ukázek se nicméně představili alespoň parašutisté z 24. základny dopravního letectva Kbely. Pražská muzejní noc se uskutečnila také v další instituci VHÚ, Národním památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici. Sem přišly stovky zájemců.

 

Připomenutí padesátého výročí založení Leteckého muzea Kbely a stého výročí existence kbelského letiště, kde dnes sídlí 24. základna dopravního letectva, neprovázelo dobré počasí. Tmavé dešťové mraky a bouřky nad Prahou především znemožnili přistát původně plánovaným historickým letounům. Doufejme, že Supermarine Spitfire či Baťův Lockheed L-10A Electra se objeví alespoň v příštím roce…

Pražská muzejní noc nicméně i tak přilákala do areálu kbelského muzea tisíce návštěvníků. Ti mohli vidět seskok skupiny parašutistů z vrtulníku Mi-17. Vrtulník také ještě před výstupem do výšky předvedl několik efektních výkonů včetně letu dozadu. Parašutisté pak při seskoku vytvořili i dvojici, kdy jeden stál ve vzduchu na padáku druhého. Diváci výkony vojáků po doskoku ocenili potleskem. Hned kousek od místa doskoku parašutistů byly k vidění i některé bezpilotní prostředky, vystaveny zde byly i dva letouny, které prošly restaurováním – americký Phantom F-2 a sovětský stroj Suchoj Su-25.

Návštěvníci schovaní pod deštníky proudili areálem muzea a mohli také hned dvakrát shlédnout výcvik psů, který připravili vojáci a psovodi z 24. základny dopravního letectva. Naopak v hangárech byly připraveny soutěže pro děti v malování. Některé kresby letadel patřily k velmi pěkným i nápaditým.

Prostor hangárů skýtal ochranu před deštěm, takže právě v nich se odehrála hlavní část Pražské muzejní noci ve Kbelích. Mnoho návštěvníků setrvalo delší chvíli v improvizovaném kině v hangáru č. 40, největším z kbelských, kde se promítaly filmy s leteckou tematikou.

K velmi navštěvovaným patřil také nedávno nově otevřený hangár č. 43 s kolekcí cvičných letadel L-39 Albatros, L-29 Delfín a dalších. Své místo pro ukázky tu našly i modely tankové techniky, které byly zpočátku prezentovány venku, vedle velkého Iljušinu Il-18. Déšť však přinutil organizátory přesunout se pod střechu.

Návštěvníci si mohli prohlédnout i některé letouny zevnitř, šlo o letoun Antonov An-26 a také o vrtulník Mi-8. Usednout bylo možné i do kabiny stíhačky MiG-21MF. VHÚ také ze svých sbírek pozemní techniky představil americké vozidlo Hummer. I to bylo zevnitř přístupné veřejnosti.

Během Pražské muzejní noci ve Kbelích se představili i členové několika klubů vojenské historie ve stejnokrojích, šlo například o členy Muzea čs. opevnění „Na kočičáku“ a členy Sky Riders, kteří našli útočiště v hangáru věnovaném druhé světové válce.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha