Improvizovaná výbušná zařízení, IED

Nasazení našich vojáků na vojenských zahraničních misích předchází velmi intenzivní a náročný výcvik. Jeho součástí je mimo jiné i seznámení s nástrahami improvizovaných výbušných zařízení, ochranou proti nim a jejich likvidace.

 

Improvizovaná výbušná zařízení, tzv. IED, zkratka vychází z anglického Improvised Explosive Device, představují jednu z největších hrozeb pro naše vojáky. IED nejsou na válečném poli nic nového. Jejich počátky můžeme vystopovat už do první světové války, ale většího rozmachu se dočkala až za druhé světové války, kdy jimi ustupující vojska zaminovávala opouštěná území. IED byla používána nejen ve většině válečných konfliktů, které se rozhořely po roce 1945, ale i při nejrůznějších teroristických útocích napříč kontinenty. V současné době jsou IED značně rozšířena v Afghánistánu nebo v Iráku, ale také v dalších zemích, kde působí teroristické organizace. V podstatě můžeme říct, že IED je každé výbušné zařízení, které není vyráběno průmyslově. Můžeme je rozdělit do několika kategorií dle použití, druhu výbušného zařízení nebo umístění. Speciálním typem jsou VBIED z anglického vehicle-borne improvised explosive device, tedy improvizovaná výbušná zařízení v automobilu v rukou sebevražedného útočníka.

Jeden z nejstarších předmětů k tématu IED ve sbírce VHÚ Praha pochází ze sebevražedného útoku za pomocí VBIED na základnu COP Carwile (Combat Outpost) v provincii Sayed Abad v Afghánistánu. Útok byl proveden 11. září 2011 za pomoci kamionu naloženého 9 000 kg výbušnin. Útočníkovi se povedlo dostat až k hlavnímu vstupu do základny, kde se odpálil. Fragmenty kamionu se rozlétly do okruhu několika set metrů od epicentra výbuchu. Z tohoto útoku se do sbírek povedlo získat železný plát a část tlumiče z kamionu, kterým byl proveden útok.

Mezi sbírkovými předměty se nachází také střepina z VBIED v podobě části nákladního automobilu, který byl odpálen bojovníkem Talibánu 24. ledna 2015 u základny Bagram. Výbušnina byla umístěná v přibližně osmitunovém nákladním vozidle. Útočníkovi se povedlo dostat až k vnějšímu perimetru základny, kde se odpálil. Exploze měla zničit vnější opevnění a následně pomoci útočníkům proniknout na základnu. Výbuchem se sice povedlo narušit vnější opevnění základny, ale útočníkům se dovnitř proniknout nepodařilo. Fragmenty z výbuchu se nacházely až 1,6 km od místa výbuchu.

Další připomínkou těchto nebezpečných zařízení, tentokrát z mise v Iráku, je fragment VBIED. Jde o kus automobilu, v kterém se sebevražedný atentátník z řad samozvaného Islámského státu odpálil 21. ledna 2017 při snaze zadržet postup iráckých ozbrojených sil. Při výbuchu bylo zraněno několik vojáků. Tento fragment výbušného zařízení vytáhli čeští lékaři z těla příslušníka iráckých ozbrojených sil, poté co byl přivezen do polní nemocnice, kde působili příslušníci našeho Polního chirurgického týmu (PCHT).

Ivan Fuksa

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha