Képi model 1884, 1914

Je všeobecně známo, že první českou dobrovolnickou jednotkou na západní frontě, byla rota v rámci francouzské cizinecké legie, pro kterou se vžilo označení rota Nazdar. Kromě samotného faktu, že šlo o jedny z prvních vojáků neexistujícího státu, je tato jednotka velice zajímavá i z pohledu stejnokrojů a výstroje.

 

Vzhledem k tomu, že rota Nazdar byla skutečným prvosledovým útvarem, byla vybavována v rámci možností i moderními bojovými prostředky, často několik dní po jejich zavedení do výstroje.

Zatímco většina velkých světových armád na počátku 20. století převlékla své vojáky z často pestrých a tradičních stejnokrojů do moderních oděvů, francouzská armáda si stále udržovala tradiční barevný stejnokroj užívaný v téměř stejné podobě již více než 40 let.

Pokrývkou hlavy pro francouzskou pěchotu a jednotky cizinecké legie byla červenomodrá képi model 1884. Vrchní část z červeného sukna je vyrobena z pěti ručně sešitých dílů. Místa sešití jsou překryty tmavomodrým kalounem.  Na bocích jsou umístěny ventilační mosazné otvory. Okolek je vyroben z tmavomodrého sukna. Na čelní části byla u řadové pěchoty našita čísla pluků, u jednotek cizinecké legie jednoduchý motiv hořícího granátu, vystřižený z červeného sukna. Podoba a tvar granátů se často odlišovaly dle vkusu a umu nositelů. Čelní štítek je vyroben z černě lakované kůže, stejně jako délkově nastavitelný podbradník, připjatý na boku čepice pomocí mosazných knoflíků se symbolem hořícího granátu. Potítko a podšívka dýnky jsou vyrobeny z tenké černě lakované kůže s rastrem. Ve středové části dýnka byl vykrojený otvor pro vepsání jména nositele. Tělo čepice je pod podšívkou z okrově hnědého plátna vyztuženo organtýnem.

Francouzská képi model 1884 byla součástí původní sbírky Památníku odboje.

Zdeněk Špitálník

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha