Kiplingovo dítě: mimořádné Tank Museum Bovington

K nejvýznamnějším vojenským muzeím ve Velké Británii se jednoznačně řadí tankové muzeum v Bovingtonu, označované za druhé největší na světě tohoto druhu. Z pohledu historické cennosti vystavovaných exponátů je ovšem sbírka zcela ojedinělá. Instituce má dlouhou tradici, vznikla na výcvikové základně britských pozemních sil Bovington Camp, kde se od roku 1916 školily tankové osádky. Po ukončení první světové války zde byla umístěna řada obrněnců, stažených ze západoevropského bojiště a nejzachovalejší z nich položily základ pozdějšího muzea.

 

Za duchovního otce muzea je označován slavný spisovatel Rudyard Kipling (1865–1936), který vyzval k vybudování stálé expozice během své návštěvy Bovington Campu roku 1923. Také díky jeho iniciativě vznikla sbírka, která se v průběhu desetiletí doplňovala o další exempláře britské i zahraniční provenience. V prvních dekádách sloužila expozice především výuce specialistů tankové zbraně, v roce 1947 však otevřela své brány široké veřejnosti.

Od té doby se postupně rozšiřuje, sbírky dostaly moderní prostorné haly a v areálu základny vyrostlo i rozsáhlé restaurátorské centrum. Veřejnosti jsou dnes přístupné haly muzea a spatřit může i část exponátů, umístěných vně budov podél příjezdové cesty. Některá vozidla, například britské prototypy z období studené války, však nejsou vystavována a nacházejí se v návštěvníkům nepřístupných depozitních prostorách.

Muzeum je otevřené denně, vstupné činí pro dospělou osobu 13 liber. Nejbližším městem je Wool, dostupný z londýnského nádraží Waterloo přímým vlakovým spojem každou hodinu. Cesta trvá přibližně 2,5 hodiny. Ze stanice Wool je to k muzeu necelé tři kilometry, lze je překonat autobusovým spojem, taxíkem (stanoviště mají přímo na nádraží) nebo pěšky. V posledním případě je nejlépe přejít na nedalekém přejezdu koleje, vydat se po silnici na sever a potom odbočit na dobře značenou cyklostezku. Ta návštěvníka dovede až k muzeu.

Samotná expozice se nachází v rozsáhlé budově, před níž je umístěn památník britským tankistům a pietní místo, připomínající padlé. Budova se pak dělí do šesti tematicky komponovaných hal, vystavujících nejvzácnější součásti sbírky.

 

Od Velké po Studenou

Zcela unikátní je především sbírka tanků a obrněných automobilů z období první světové války. Svým rozsahem a kompletností nemá ve světě obdoby. Můžeme zde spatřit první tank na světě, prototyp Little Willie, i jeho většího sériového nástupce Mark I. S nímž je spojeno premiérové nasazení tankové zbraně 15. září 1916 v bitvě na Sommě. Exponát tak tvoří hlavní část diorama, přibližujícího boje na západní frontě. Britský vývoj v období první světové války pak dokladuje celá řada následujících strojů, od Mark II přes velkosériové Mark IV a Mark V až po první obrněný transportér na světě, obrovský Mark IX. Britským muzejníkům je ke cti, že u části strojů otevřeli vstupní dvířka a umožnili tak návštěvníkům nahlédnout do pracovišť první generace tankistů. Z této doby jsou i slavný francouzský lehký stroj Renault FT a domácí zástupce střední kategorie Mark Medium I Whippet.

Britskou meziválečnou techniku reprezentuje především monstrózní pětivěžový stroj A1E1 Indendent, lehký Mk. II či obrněný automobil Rolls Royce, vystaven je i střední tank Mark II, představující páteř meziválečných obrněných sil.

Období druhé světové války představuje jeden z hlavních pilířů sbírek a rozsahem jen těžko nachází ve světě konkurenci. Najdeme zde prakticky všechny významnější zástupce britské obrněné techniky i některé zásadnější prototypy, široce je zastoupen i vývoj v USA. Návštěvník si může prohlédnout celou plejádu „křižníkových“ či „pěchotních“ tanků z let války, namátkou lze vyjmenovat Covenanter, Valentine (i v mostní úpravě), Crusader, Cromwell, Churchill, A10 a řadu dalších. Uvidí rovněž poslední a nejdokonalejší britský druhoválečný tank A34 Comet a nechybí obsáhlá sbírka obrněných automobilů. Z prototypů je třeba zmínit stroje A38 Valiant, A43 Black Prince a supertěžké TOG 2 a A39 Tortoise. Zvláště gigantický TOG 2, připomínající rozměry spíše menší domek, patří k magnetům pro příchozí. Státy Commonwealthu zastupuje australský tank Sentinel či obrovský jihoafrický obrněný automobil Marmon Herrington Mk. VI. Americké stroje představují různé verze Shermanu, mohutný M26 Pershing, řada verzí lehkého Stuartu, dále M24 Chaffee, rovněž stíhače tanků či obrněné transportéry. Ze zemí protihitlerovské koalice je k vidění i několik pozoruhodných strojů sovětské výroby, především restaurovaný stroj T-26 a těžký KV-1. Francouzskou školu zde zastupuje těžký Char B z bojů v roce 1940.

Opačnou stranu válečné barikády představuje kompletní vývojová řada německých tanků od Panzer I (ve sbírkách je zastoupen velitelskou verzí Panzebefehlswagen I Ausf. B) až po těžký „královský tygr“ Panzer VI Ausf. B. Tento stroj, označovaný také Tiger II, se dokonce dochoval v obou základních verzích, s věžemi Henschel i Porsche. Samohybná děla německé výroby reprezentuje rozšířený Sturmgeschütz III a stíhače tanků Hetzer, Jagdpanther a Jagdtiger. Další státy Osy jsou v případě Itálie zastoupeny tančíkem CV 3/33 a středním tankem M13/40, japonskou techniku reprezentuje lehký tank Typ 95 Ha-Go.

Exponáty muzea byly roku 2014 použity při natáčení populárního, i když poměrně nevěrohodného válečného filmu Fury (v české distribuci Železné srdce) s Bradem Pittem v hlavní roli. Pracovníci muzea vybudovali válečné dioráma, jehož hlavním atributem je Sherman M4A3E8 „Fury“, jehož filmovým velitelem byl právě Pitt. Kolem obrněnce jsou další artefakty z natáčení včetně záběrů z přípravy klíčových scén. V jedné z nich osádka „Fury“ v hodně nepravděpodobném souboji zničí nacistický Tiger I, i toto vozidlo bylo vypůjčeno z expozice a lze si jej prohlédnout v jiném sále.

Období studené války je prezentováno páteřními stroji Královské armády Centurion, Chieftain a Challenger, v muzeu je ke shlédnutí také poslední britský těžký tank Conqueror a většina typů obrněných automobilů, jmenujme alespoň různé verze průzkumného Ferretu, šestikolového Saracenu nebo kanónový Saladin. V sálech se využívá pro lepší pochopení problematiky audiovizuální technika a návštěvník tak může například vstoupit do rozděleného trupu tanku Centurion a na velkoplošné obrazovce sledovat pohyb v náročném terénu a nácvik střelby. Éru bipolárního světa dokreslují příklady vývoje ve světě, v zemích NATO i za železnou oponou, tak v neutrálních státech. Ve sbírkách se tak nachází jak třeba americký M46 Patton, tak sovětský T-72 či legendární bezvěžový S-Tank z výzbroje švédské armády.

 

Obyčejní hrdinové

Nynější realitu obrněných sil Královské armády zobrazuje expozice s námětem afgánského bojiště současné doby. Divák může procházet mezi obrněnci pod pouštními maskovacími plachtami a nahlédnout do improvizovaného tábora jejich osádek.

Tanky zde totiž nejsou prezentovány jen jako kolosy neživé hmoty. Již při vstupu do hlavní expozice jsou umístěny dva památníky – „klasický“ s desítkami jmen příslušníků Královského tankového sboru (Royal Armoured Corps), kteří přišli o život v bojových operacích po roce 1945 v Palestině, Egyptě, Malajsku, Koreji, Keně, Kypru, Jordánsku, jižní Arábii, Ománu, Kongu, Borneu, severním Irsku a v bývalé Jugoslávii. Ten druhý z roku 1953, jehož autorem je slavný skotský sochař George Henry Paulin, symbolizují postavy pěti mužů posádky tanku typu Comet (velitel, řidič, dva střelci a radista). „Dvojče“ tohoto pomníku stojí od roku 2000 v srdci Londýna na Whitehall Court a připomíná příslušníky Královského tankového pluku (Royal Tank Regiment). (Jen na okraj připomeňme, že 7. prapor RTR bojoval od října 1944 do února 1945 po boku čs. vojáků a pod velením generála Lišky na frontě u Dunkerque.)

Ani expozice uvnitř muzea na muže, kteří proti nepříteli bojovali pod tankovým pancířem, nezapomínají. Můžeme zde najít známá jména a tváře – od budoucího amerického presidenta Dwighta Davida Eisenhowera (1890–1969), přes George Smith Pattona jr. (1885–1945), až po největší britskou tankovou „celebritu“, maršála Bernarda Law Montgomeryho. Tomu je zde věnována zvláštní vitrína, v níž jsou uloženy různé předměty, které byly jeho vlastnictvím. Skutečnou raritou mezi nimi je jeho proslulý černý baret se dvěma odznaky, s nímž je zachycen na většině svých nejznámějších portrétů a fotografií.

Pozornost je však věnována také „obyčejným“ hrdinům. V rámci interaktivní expozice věnované Velké válce můžeme sledovat životní osudy šesti mladých Britů, kteří před tím, než odjeli na frontu, prošli tankovým výcvikem ve zdejším výcvikovém prostoru.

V letech 2. světové války nebyl Bovington místem neznámým ani pro vojáky Československé samostatné obrněné brigády. Tankový kurz zde po svém příjezdu ze Středního východu prodělal např. pozdější generál Karel Klapálek a řada dalších. Bohužel bychom však v expozici marně hledali nějakou „českou stopu“. Menší spojence Britů zde však připomíná alespoň tank Cromwell se znaky 1. polské obrněné divize.

Jako menší nedostatek lze spatřovat obklopení mnoha exponátů řadami stolů, které znemožňují jejich nafocení i prohlídku, podobný negativní afekt mají ne vždy šťastně umístěné informační tabule a edukativní pomůcky. Jako ne právě optimální je také možné považovat natěsnání stroje TOG-2 ke stěně a z druhého boku přistavení dětského hradu s prolézačkami. K dovršení všeho stojí před unikátem obligátní řada stolů, takže pokus o pořízení celkové fotografie se nesetkává s větším úspěchem. Ani tyto slabší momenty však nemohou překrýt veskrze pozitivní zážitek, který prohlídka rozsáhlé sbírky celé řady světových unikátů v divákovi vyvolává.

Součástí muzea je, podobně jako v jiných podobných institucích, rovněž prodejna s odbornou literaturou a upomínkovými předměty.

Ivo Pejčoch, Jiří Plachý

 

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha