Kordík pro generály armády vzor 1952

Kordík pro generály československé armády byl zaveden na základě rozkazu armádního generála Alexeje Čepičky MNO č. j. 04681-NM-52 z 25. května 1952. Byl předáván při jmenování do hodnosti generála a i po ukončení aktivní služby zůstával v jeho osobním vlastnictví. Jeho odebrání bylo možné pouze v případě odnětí hodnosti nebo jejího snížení na plukovníka a nižší, a při ztrátě práva nosit udělené řády a vyznamenání.

 

Kordík byl nošen ke slavnostnímu stejnokroji, a to v případě, kdy generál oblékl nízké boty. Pokud si nazul boty vysoké, byla jako poboční zbraň předepsána šavle. Tvarově vycházel ze sovětského vzoru, od kterého se lišil pouze výzdobnými motivy. Jeho výrobcem byl národní podnik Sandrik, dříve Wlaszlovits Štós.

Čepel přímá, dvousečná, průřezu kosočtverce, se středovým hrotem. Na vnější straně značena přejímací značkou v podobě zkřížených mečů, na vnitřní straně značka výrobce S květ 1952.

Rukojeť z umělé žluté hmoty, kování mosazné, zlacené. Horní objímka má na vnější straně vyražen státní znak (lva) s lipovými ratolestmi. Ukončovací matice má na horní ploše plastickou pěticípou hvězdu, zbývající plocha je zdrsněna. Spodní objímka má z vnitřní strany uprostřed kulaté stiskátko pružiny, která zajišťuje čepel v pochvě. Příčka esovitě prohnutá.

Pochva ocelová, potažená černou lakovanou kůží. Obústek a objímka s volnými závěsnými kroužky. Obústek z obou stran zdoben – na vnější straně plastická silueta Hradčan a pod nimi mezi dvěma lipovými ratolestmi zkřížené palcáty. Na vnitřní straně mezi lipovými ratolestmi dva zkřížené meče a pod nimi pěticípá hvězda mezi lipovými lístky a pšeničnými klásky. Závěsník ze zlaceného dracounu se dvěma vetkanými modročervenými proužky. Na konci karabinky k zavěšení na opasek.

Délka 320, délka čepele 219 mm, délka pochvy 244 mm, šířka čepele 18 mm, hmotnost 154 g, hmotnost s pochvou 242 g.

Jan Šach

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha