Letec František Novák

Vojenský pilot a instruktor plk. in memoriam František Novák (1902–1940), přezdívaný „Král vzduchu“, patřil mezi nejúspěšnější československé letecké akrobaty meziválečného období.

Dobou jeho největší slávy se pak stala zejména 30. léta, během nichž vyhrál řadu ocenění na mezinárodních soutěžích v kategorii letecké akrobacie.
Po okupaci českých zemí a vzniku Protektorátu Čechy a Morava František Novák emigroval a přes Polsko se dostal do Francie, kde byl přijat do francouzského vojenského letectva. Zemřel v roce 1940 ve Francii na následky zhoubné žaludeční choroby.
Původní domněnka byla, že jde o záběry z původního nesestříhaného filmového materiálu, který vznikl u příležitosti československé účasti na IV. mezinárodním mítinku ve švýcarském Curychu konaném ve dnech 23. července až 1. srpna 1937. František Novák tam s dvouplošníkem Avia Ba-122 obsadil hned v několika kategoriích první místo a československá delegace dosáhla jako celek díky dovednosti pilotů a technické výkonnosti letounů československé výroby vynikajících výsledků. Nicméně pravděpodobnější je, že záběry byly pořízeny až v následujícím roce 1938, neboť zde již npor. F. Novák nelétá na zmiňované Avii Ba-122, nýbrž na Avii B-422 (OK-AVC), což byla “stodvaadvacítka”, ale s tzv. prošlápnutým horním křídlem (což umožňovalo lepší pilotův výhled zvláště při letech na zádech).

Kopie filmu byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.


Curych 1937: 1937; technické údaje k filmové kopii: 8 mm, černobílá, němá, 350 metrů

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha