Letecké muzeum Kbely úspěšně vstoupilo do nové sezóny

Ani relativně chladné počasí neodradilo tisíce návštěvníků od možnosti letos poprvé vstoupit do hangárů a na plochy Leteckého muzea Kbely. První den již 51. muzejní sezóny přilákal skutečně nemalé množství milovníků historie i letecké techniky, k vidění byloy četné výjimečné exponátůy. Představily se navíc i historické automobily značky Aero a v blízkosti létal také historický letoun Jak-11.

 

Slavnostní zahájení již 51. muzejní sezóny Leteckého muzea Kbely, které je součástí Vojenského historického ústavu Praha, se odehrálo v sobotu 4. května před hangárem věnovaným historii československého letectva v letech 1918-1924.

Všechny návštěvníky přivítal ředitel VHÚ, plk. gšt. Aleš Knížek. V krátkém projevu poděkoval pracovníkům muzea za to, že díky jejich práci a nasazení mohou návštěvníci spatřit některé unikátní exponáty dokumentující vývoj našeho i světového letectva. Přivítal také někdejší ministryni obrany a současnou poslankyni Parlamentu ČR Karlu Šlechtovou.

Významným tématem bylo připomenutí 100 let od smrti jednoho z klíčových zakladatelů novodobého čs. státu, Milana Rastislava Štefánika. Ředitel VHÚ vyzdvihl jeho význam pro naše moderní dějiny a představil účastníkům zahájení také unikátní exponát – kanón, na jehož lafetě bylo vezeno Štěfánikovo tělo při jeho pohřbu na jaře 1919.

Součástí zahájení byl i několikanásobný přelet historického letounu Jak-11 nad plochou kbelské letecké základny. K vidění byly také tři vozy značky Aero, v nichž do Kbel dorazili členové klubu historických vozidel Aero. V jedné z aerovek se také mohla v prostorách muzea svézt poslankyně Karla Šlechtová.

Velkou pozornost mezi návštěvníky vzbudil největší “nový” představený exponát, letoun Douglas DC-3, slavná Dakota – nyní ve vojenské kamufláži. Letoun  si mohli návštěvníci prohlížet z bezprostřední blízkosti, mnozí procházeli přímo pod letounem a nechávali i své děti sáhnout si na vrtule či je posadili na kola podvozku. Stejně tak jevili návštěvníci zájem i o další dopravní letouny vystavené na nové muzejní ploše mezi hangárem č. 43 a dvě historickými hangáry.

Pochopitelnou pozornost vzbuzoval i modrý, svítivě zářící nátěr zrenovovaného letounu Phantom F-4, který patřil britské RAF a od roku 1992 je součástí sbírek VHÚ.

Četní návštěvníci se z hlavního kbelského areálu posléze přesouvali i do areálu Staré Aerovky, kde jsou ve dvou hangárech vystavena další letadla ze sbírek kbelského muzea. Tady se velké pozornosti těšil především kompletně zrenovovaný bitevník Su-25.

Letecké muzeum Kbely bude mít v následující sezóně 2019 otevřeno každý den kromě pondělí, a to od 10.00 do 18.00. Vstup do muzea je ZDARMA.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha