Maršálek polského Sejmu Marek Kuchciński navštívil výstavu Doteky státnosti na Pražském hradě

Vysoký politický představitel Polské republiky, maršálek polského Sejmu Marek Kuchciński, navštívil ve čtvrtek 24. května v rámci své oficiální návštěvy České republiky výstavu Doteky státnosti, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha a je k vidění v Jízdárně Pražského hradu.

 

Maršálka polského Sejmu Marka Kuchcińského přivítali před budovou Jízdárny na Pražském hradě ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plk. gšt. Aleš Knížek a ředitel Odboru muzeí VHÚ, plk. Michal Burian.

Společně s dalšími hosty delegace si Marek Kuchciński prohlédl všechny části výstavy Doteky státnosti, která je součástí projektu Založeno 1918 připomínající 100 české státnosti. Průvodcem výstavou mu byl především plk. Michal Burian, hlavní autor expozice, který maršálka seznamoval s jednotlivými exponáty a jejich historií.

Důraz při prohlídce výstavy byl kladen především na ty exponáty, které se váží ke společné československo-polské historii 20. století. Kupříkladu první vlajka, kterou Čechoslováci v roce 1918 používali, se ještě podobala přesně té, kterou používá Polsko: červenobílé podélné pruhy.

Maršálek se dále zajímal o český znak, jeden z klíčových prvků naší národní symboliky, stejně tak ho zaujaly ukázky ústav Československa a České republiky, které jsou v závěrečné části výstavy. Delší dobu také polská delegace setrvala u předválečného pohraničního sloupu ČSR, který Vojenský historický ústav Praha získal v loňském roce z Rakouska.

Dalšími předměty, které polští zástupci znali a mohli ocenit, byl například i motocykl Jawa, který je vystaven v sekci věnované 28. říjnu, zajímali se rovněž o nejvyšší státní vyznamenání, jež jsou k zhlédnutí v zadní části výstavních prostor.

Návštěva maršálka polského Sejmu Marka Kuchcińského trvala na výstavě Doteky státnosti v Jízdárně Pražského hradu přes hodinu, poté následoval další program oficiální návštěvy polské delegace.

Text a foto: VHÚ

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha