Mince s motivem letounu Bohemia B-5 pokřtěna v Leteckém muzeu Kbely

Ve středu 24. dubna byla v Leteckém muzeu Kbely slavnostně uvedena do prodeje pamětní stříbrná mince s motivem prvního československého letounu, Bohemia B-5, od jehož sestrojení letos uplynulo rovných 100 let. Minci vydala Česká národní banka, slavnostní akce v kbelském muzeu se zúčastnili zástupci Vojenského historického ústavu Praha a Evropské numizmatické asociace.

 

Bohemia B-5 byla prvním letounem, který byl sestrojen  v nové československé republice. Tento historicky unikátní letoun se nyní nachází zrenovovaný ve sbírkách vojenského historického ústavu Praha, je vystaven v Leteckém muzeu Kbely v hangáru věnovanému čs. letectví v letech 1918-1925. Více o letounu, který si budete moci prohlédnout od soboty 4. května 2019, kdy se otevírají brány Leteckého muzea Kbely do nové sezóny, se dočtete ZDE.

Právě kbelské muzeum se stalo vhodným prostorem pro křest mince vydané Českou národní bankou, která zobrazuje motiv letounu Bohemia B-5. Akce se zúčastnil ředitel Odboru muzeí VHÚ plk. Michal Burian, zástupce Evropské numizmatické asociace Evžen Škňouřil, přítomni byli i pracovníci Leteckého muzea Kbely Miroslav Khol a Jan Sýkora. Mince byla pokřtěna drtí z papírových bankovek, šlo o jubilejní 60. křest pořádaný při příležitosti vydání pamětní mince.

Mince má hodnotu 200 Kč, byla vydána v dvojím provedení – v běžné kvalitě v počtu 5 000 kusů a ve špičkové kvalitě v počtu 9 400 kusů. Autorem návrhu mince je akademický malíř Zbyněk Fojtů. Návrh vzešel ze soutěže, které se zúčastnily na tři desítky výtvarníků.

RED

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha