Ministerstvo obrany a VHÚ převzali správu nad Národním památníkem hrdinů heydrichiády

Národní památník hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Mětoděje v pražské Resslově ulici bude do budoucna spravovat prostřednictvím Vojenského historického ústavu Praha ministerstvo obrany. Oficiální převzetí správy se za účasti ministra obrany Martina Stropnického uskutečnilo ve čtvrtek 27. dubna 2017.

 

Dohoda o správě památníku v rámci Vojenského historického ústavu Praha je výsledkem jednání, která mezi sebou od loňského léta vedly tří klíčové instituce: Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo obrany České republiky a pravoslavná církev. Dohoda, která byla uzavřena na dvacet let dopředu, také rozděluje péči o památník. Pravoslavná církev bude ve spolupráci s magistrátem pečovat o chrám, Vojenský historický ústav Praha bude zajišťovat péči o kryptu, v níž je umístěn památník parašutistům, kteří zde v roce 1942 bojovali proti německé přesile po atentátu na Reinharda Heydricha.

„Je to podle mne skutečně ideální dělba vzájemných rolí,“ řekl při uvedení správy do rukou VHÚ ministr obrany Martin Stropnický. „Památník musí být otevřený, živý a přístupný a jsem rád, že se Vojenský historický ústav Praha aktivně a ochotně ujal role udržovatele naší dějinné tradice v tomto místě, které je spojeno s hrdinstvím československých vojáků.“

Společně s ministrem obrany se slavnostní akce zúčastnili také zástupci magistrátu, jmenovitě zastupitelka Eliška Kaplicky Fuchsová, předsedkyně výboru pro kulturu a památkovou péči, dále zástupce pravoslavné církve otec Václav Ježek, představený chrámu sv. Cyrila a Metoděje, náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta a ředitel Vojenského historického ústavu Praha plukovník Aleš Knížek.

„Zahájená spolupráce všech tří subjektů umožní nejen rozšíření návštěvnických prohlídek kombinujících kryptu i interiéry chrámu, ale především zintenzivnění a zkvalitnění výukových programů určených pro všechny stupně škol. Jedná se o tu nejmenší splátku dluhu vůči hrdinství našich parašutistů i jejich spolupracovníků z řad domácího odboje a pravoslavné církve,“ řekl ředitel VHÚ Aleš Knížek.

Místo je navíc vhodné nejen pro pietní a vzdělávací akce, ale Armáda České republiky ho může využívat i pro významné vojenské události. „Konat zde přísahy je pro vojáky z povolání skutečně zásadním okamžikem jejich kariéry, neboť právě zde budou velmi přesně vědět, na co přísahají a k čemu je přísaha zavazuje. Jde skutečně o jedno z nejpamátnějších míst našich vojenských dějin vůbec,“ dodal ředitel VHÚ Aleš Knížek.

Krypta do budoucna projde jen menšími dílčími úpravami, bude například změněno nasvícení, aby bylo možno navodit zde adekvátní světlené podmínky. Nadále bude vstup zdarma, bude také vytvořen příslušný výukový program přímo pod patronací odborníků z VHÚ. V plánu je rovněž promítání ukázek z filmu ANTHROPOID, který byl natočen v loňském roce a věnuje se atentátu na Heydricha a boji parašutistů v prostorách chrámu a krypty pod ním.

V současnosti je v kryptě instalována expozice, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha, jsou zde také umístěny busty parašutistů od sochaře Milana Bendy. Vstup do expozice a krypty je zdarma, otevřeno je od úterý do neděle od 9.00 do 17.00.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha