Na křídlech i na zemi: Pražská muzejní noc ve VHÚ

Už čtrnáctý ročník Pražské muzejní noci zavedl své návštěvníky také do muzeí Vojenského historického ústavu Praha. Jako tradičně jich nejvíce zavítalo do Leteckého muzea Kbely, ale také do Armádního muzea Žižkov proudily tisíce diváků. Mnoho domácích i zahraničních návštěvníků využilo i příležitost podívat se ve večerních a nočních hodinách do Národního památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici, který je ve správě VHÚ od letošního roku.

 

Skutečně rozsáhlý speciální program byl k dispozici v Leteckém muzeu Kbely. Přesně v 19 hodin se na nebi nad zdejším letištěm objevily dva proudové letouny Armády České republiky, JAS-39 Gripen. Jejich průlety nad zdejším leteckým areálem diváky musely zákonitě upoutat, zvuk těchto strojů se skutečně specifický a ve srovnání s dopravními letadly i výraznější.

Po těchto moderních strojích se v leteckých ukázkách představily také historické letouny. Jednalo se o Zlin Z-126 (OK-HLJ) a stroj Beneš Mráz Be-50 (OK-EAA). Druhý jmenovaný je unikátem, jedná se o nově postavené letadlo podle historického vzoru, jde o dokonalou repliku někdejšího známého sportovního a akrobatického stroje.

Na diváky se pak také z nebe snesli parašutisté. Jednalo se o příslušníky Armády České republiky z 24. základny dopravního letectva Kbely. Skákali z vrtulníku Mi-17, na plochu kbelského vojenského letiště se snesli velmi ladně a přímo před zraky diváků doskočili na různá místa.

Po těchto pozoruhodných leteckých ukázkách se většina diváků přesunula do jednotlivých hangárů, kde si prohlíželi techniku ze sbírek muzea, resp. VHÚ. V hangáru č. 40 se také promítala komentovaná videa z expedic Flying Revue, komentoval je letecký publicista Jiří Pruša, který se před týdnem vrátil z obletu Aljašky a jen nedlouho předtím absolvoval také oblet Austrálie.

V celém areálu kbelského muzea bylo možné potkávat vojáky v historických uniformách, šlo o členy klubu vojenské historie KVH Sky Riders v dobových stejnokrojích RAF. Návštěvníci rovněž využili možnosti podívat se do kabin a vnitřku některých letadel a vrtulníků. Jednalo se o letoun An-26, vrtulník Mi-8 a kabinu stíhacího letounu MiG-23.

Proběhla i ukázka činnosti jednotek protivzdušné obrany, kterou připravilo Muzeum čs. Opevnění Na Kočičáku a 25. plrp Strakonice Armády české republiky. Na travnaté ploše mezi vrtulníky byla k vidění ukázka výcviku vojenských prsů, jednalo se o jednotku z 24. zDL. Konaly se rovněž dětské hry a soutěže – slalom v pytlích na rotorové listy, hod tenisákem na cíl, kreslení křídou, skládání puzzle atd.

Také před Armádním muzeem Žižkov bylo možné vidět těžkou vojenskou techniku. Stály zde bojová vozidla z druhé světové války Greyhound či Halftrack, legendární jeep, vedle nich bylo možné vidět současná vozidla Armády ČR.Přichystány byly střelecké soutěže a ukázky ručních zbraní, probíhaly i vědomostní soutěže a v muzeu se konaly komentované prohlídky. Atmosféru Muzejní noci spoluvytvářeli i pracovníci muzea v dobových stejnokrojích, stejně jako členové Klubů vojenské historie, kteří výrazným způsobem napomohli k vytvoření dobré atmosféry celé Muzejní noci. Na akci se podílely vedle Armády České republiky klub 16. obrněné divize US ARMY, klub The Royal Regiment of Scotland. Poděkování patří také spolku Bunkrák a 1. airsoftové prodejně Praha – Anareus.

Rovněž Národní památník hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici, který VHÚ získal do své správy v tomto roce, byl součástí Pražské muzejní noci. Zdejší program byl ozvláštněn komentovanou ukázkou operačního vybavení parašutisty z druhé světové války – ve spolupráci se členy jednoty ČsOL Praha 3 ji prováděl historik VHÚ Zdeněk Špitálník. Promítal se také film Anthropoid, který vznikl v loňském roce. Zcela mimořádnou atmosféru mělo prostředí krypty, které bylo osvětlené velmi spoře, především svíčkami. Návštěvníci se zde pohybovali s viditelnou úctou k tomuto místu, které je spojeno s klíčovými okamžiky české národní historie.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha