Nejstarší oběť invaze vojsk Varšavské smlouvy

Nejstarší oběť invaze vojsk Varšavské smlouvy

21. 08. 2017

Ve VHÚ byl v nedávné době realizován dlouhodobý výzkum okolností spojených s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa roku 1968. K novým poznatkům patří i osud nejstaršího občana, jenž byl usmrcen invazními silami. Jednalo se o jedenadevadesátiletého Antonína Abrahama. Abraham byl  přitom veteránem československých legií, který se aktivně účastnil bojů na transsibiřské magistrále proti bolševickým oddílům.

 

Výsledky výzkumu byly zpracovány v publikaci Ivo Pejčocha a Prokopa Tomka Okupace 1968 a její oběti; blíže se o knize dočtete ZDE. Součástí výzkumu se stala i snaha po zpřesnění počtu československých obětí a doplnění jejich životopisů, přičemž dosavadní udávané číslo 108 obětí se díky výzkumu zpřesnilo na 137. Některé osudy byly dosud zcela neznámé – a příběh Antonína Abrahama patří mezi ně.

Antonín Abraham se narodil 27. července 1877 v Příbrami. Zde absolvoval základní vzdělání, potom gymnázium a ve vzdělání pokračoval studiem na učitelském ústavu, které úspěšně završil maturitou. Po celý život se pak věnoval pedagogické profesi a působil jako učitel. Po vypuknutí první světové války byl povolán do rakousko-uherské armády a poslán na ruskou frontu v rámci pěšího pluku č. 88.

V hodnosti svobodníka padl 7. září 1915 u Tarnopolu do zajetí, kde požádal o vstup do československých legií. Jejich příslušníkem se stal 21. září 1918, byl zařazen ke štábu československého vojska.

Podle výzkumů soukromého badatele Rusňáka byl po určitý čas přeřazen k osádce legendárního obrněného vlaku Orlík. Do nově ustanovené Československé republiky přijel jedním transportu z transportů 10. května 1920, kdy se po dlouhých pěti letech vrátil do vlasti. Neměl ambice pokračovat ve vojenské kariéře a záhy demobilizoval, vrátil se pak ke svému pedagogickému poslání.

V meziválečném období působil jako učitel, později byl jmenován ředitelem základní školy v Berouně. Antonín Abraham byl ženatý, manželství však zůstalo bezdětné. Po druhé světové válce odešel vzhledem k věku do penze a přestěhoval se do Prahy.

V šedesátých letech žil již jako vdovec v Praze-Strašnicích, bydlel na adrese U Krbu 788/2 společně se svou ovdovělou švagrovou. Dne 23. srpna 1968 jej nedaleko bydliště na křižovatce srazilo sovětské vojenské vozidlo. Penzista přitom utrpěl vážná zranění včetně zlomeniny spodiny lebeční. Podlehl jim v nemocnici následujícího dne, 24. srpna 1968.

Jeho ostatky byly zpopelněny ve Strašnickém krematoriu. Urna s popelem Antonína Abrahama byla později uložena do rodinné hrobky na hřbitově v Příbrami. Hrob někdejšího legionáře je zde udržován dodnes.

Ivo Pejčoch, Prokop Tomek

 

 

Aktuálně



Projekt „Poslední adresa“ se rozšíří o další dvě  pamětní desky v městských částech Praha 4 a 6

Projekt „Poslední adresa“ se rozšíří o další dvě pamětní desky v městských částech Praha 4 a 6

18. 04. 2024
V pátek 19. 4. 2024 se ve dvou pražských městských částech uskuteční…
Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…