Poslední vánoce Tří králů

Poslední vánoce Tří králů

20. 12. 2020

Předvánoční čas roku 1940 mohl těšit v Praze snad jen přívržence a obdivovatele Adolfa Hitlera a jeho zrůdného nacistického režimu. Ten již okupoval Polsko, Norsko, Dánsko, Holandsko, Belgii, Lucembursko, české země a polovinu Francie, jejíž druhá zatím neobsazená část se zásluhou Petainovy vlády ve Vichy stala de facto jeho poslušným vazalem. Stejně jako Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

K nim tehdy Hitlerovi diplomaté tlačili do chomoutu Jugoslávii, zatím co tzv. neutrální státy Švédsko, Švýcarsko, Španělsko a Portugalsko dělaly vše pro to, aby si uřvaného psychopata ve funkci kancléře Velkoněmecké říše nerozzlobily. Také Stalinův Sovětský svaz byl stále ještě „přítelem a spojencem“ Německa – a malé demokratické Finsko bylo paradoxně nuceno se s Berlínem přátelit právě kvůli útočné Moskvě, která mu ukázala před časem svou pravou tvář při zákeřné agresi, kterou dnes nazýváme zjednodušeně „Zimní válka“.

Posledními ostrůvky svobody a opravdové nezávislosti v Evropě tak zůstávaly pouze dva státy – bombardovaná Velká Británie a Řecko, které zatím úspěšně čelilo agresi Hitlerova spojence fašistické Itálie, která jej napadla z území okupované Albánie.

Pro české odbojáře to nebyly časy optimismu. Ten si dokázali uchovat jen ryzí muži a vojáci každým coulem, jako například legendární trojice důstojníků dělostřelectva, které nám historie uchovává pod značkou „Tři králové“. Podplukovníci Josef Mašín a Josef Balabán spolu se štábním kapitánem Václavem Morávkem si navíc, byť na útěku před gestapem a bez svých rodin, od nacistů nedali vzít ani vánoční svátky.

V úterý 24. prosince 1940 se spolu sešli v ilegálním bytě v Chrudimské ulici na Vinohradech, u vánočního stromku s fotografiemi Mašínových dětí a malého papírového srdíčka, které podplukovníkovi darovala kdysi jeho dcerka.

Skromná hostina v době protektorátní bídy, přípitek, pravděpodobně i nezbytná Morávkova bible rámovaly tyto chvíle, ke kterým bezesporu patřilo hlavní přání – porážka nacismu a osvobození jejich vlasti. K tomu za těžkých obětí po dlouhém čase dojde – bohužel však bez „Tří králů“.

Příštích vánoc se nedožije Josef Balabán, který skončí na popravišti v ruzyňských kasárnách již 3. října 1941. Těžce zraněný a zmučený Josef Mašín bude vánoční svátky 1941 prožívat v pankrácké věznici. Osamocený Václav Morávek bude štvancem, který neví dne ani hodiny, kdy bude dopaden. Jeho konec přijde v přestřelce s gestapáckou přesilou v Dejvicích 21. března 1942. Josefa Mašína nacisté zastřelí spolu se sedmi desítkami jeho spolupracovníků 30. června 1942 na popravišti v Kobylisích.

Všichni tito lidé budou po válce své zemi zoufale chybět, až začne hnědou demagogii stejně drze a brutálně nahrazovat demagogie rudá…

Jindřich Marek

AktuálněMilitarizace ekonomiky z počátku padesátých let a její důsledky

Militarizace ekonomiky z počátku padesátých let a její důsledky

13. 01. 2021
Na přelomu let 1953 a 1954 muselo velení čs. armády a Státní…
Před třiceti lety začala operace Pouštní bouře. Také za účasti československých vojáků.

Před třiceti lety začala operace Pouštní bouře. Také za účasti československých vojáků.

10. 01. 2021
Československý samostatný protichemický prapor byl před třemi desítkami let u toho, když…
Pro případ války: nová kategorizace míst a měst v Československu na počátku 70. let

Pro případ války: nová kategorizace míst a měst v Československu na počátku 70. let

07. 01. 2021
Od 1. ledna 1970 začala v Československé socialistické republice platit nová kategorizace míst…
Prohlédněte si: VHÚ disponuje unikátní kolekcí předmětů z programu Interkosmos

Prohlédněte si: VHÚ disponuje unikátní kolekcí předmětů z programu Interkosmos

03. 01. 2021
Podsbírka Vojenského historického ústavu Praha s názvem Kosmonautika se vztahuje hlavně k československé účasti…
Restaurování rotačního kulometu z vrtulníku Mi-24

Restaurování rotačního kulometu z vrtulníku Mi-24

01. 01. 2021
Před časem jsme vám přinesli článek týkající se restaurování předmětů ze sbírek…